Zawieszenie orzeczonej kary

Pytanie:

"Kiedy dostaje się wyrok w zawieszeniu? Czy to prawda, że osoby, które popęniły przestępstwo po raz pierwszy w życiu mogą dostać wyrok w zawieszeniu? "

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie orzeczonej kary

Zawieszenie wykonania orzeczonej kary jest jednym ze środków polegających na poddanie sprawcy próbie. Art. 69. § 1. Kodeksu karnego stanowi, że sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. W każdym wypadku zawieszenie wykonania kary zależy od uznania sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lukasz 2015-11-19 16:18:34

    pisz apelację ale najpierw o sętęcje czyli o uzasadnienie wyroku

  • malis9 2012-11-10 07:12:57

    kiedy wygasa wyrok w zawieszeniu?

  • Adam 2012-05-06 22:16:50

    Dzień dobry mam takie pytanie ponieważ dostałem wyrok 2lat i sześć miesięcy pozbawienia wolnośi z tym że byłem tymczasowo aresztowany od 10.11.2011 do 12.04.2012 wyszłem ze sprawy do uprawomocnienia się wyroku chciałem zapytać czy jest jakaś możliwość zawisić karę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika