Zawieszenie postępowania a sprawa rozwodowa

Pytanie:

"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Zanim dowiedziałem się o złożeniu pozwu rozwodowego przez żonę w Sądzie Okręgowym, sam złożyłem wniosek o wydanie postanowienia w sprawie widzeń się z dzieckiem w Sądzie Rejonowym. Adwokat, która prowadzi moją sprawę, poinformowała mnie, że sprawa rozwodowa przerywa działania Sądu Rodzinnego. Twierdzi, że powiadomiła o tym Sąd Rodzinny. Tymczasem dostałem wezwanie do stawienia się w Sądzie Rodzinnym na sprawę o widzenia z dzieckiem. Adwokat twierdzi, że wcale nie muszę tam iść, bo sprawa zostanie zawieszona. Chciałbym się spytać, czy rzeczywiście powinienem tak postąpić? Nie dostałem żadnego oficjalnego pisma z Sądu o zawieszeniu tej sprawy - mam tylko wezwanie, abym stawił się w Sądzie. Wydaje mi się, że powinienem się jednak stawić na sprawie."

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie postępowania a sprawa rozwodowa

Jak stanowi art. 177 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego. Wynika z tego, że skoro wszczęto postępowanie rozwodowe, to od tej pory wszelkie sprawy związane z tym postępowaniem (także więc kwestie zabezpieczenia widzeń z dzieckiem w trakcie trwania procesu) będą leżeć w gestii sądu okręgowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika