Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcie

Pytanie:

"Komornik gminy zawiadomieniem z dnia 12.10.2007 r. dokonał zajęcia mojej wierzytelności z tytułu najmu lokalu. Na mój wniosek w sprawie egzekucyjnej prowadzonej w przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta wydał w dniu 30.10.2007 r. postanowienie, w którym zawiesił do dnia 25.01.2008 r. wymienione wyżej postępowanie egzekucyjne. W postanowieniu tym Prezydent Miasta zaznaczył między innymi, iż dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Po ustaniu przyczyny zawieszenia postępowanie egzekucyjne zostanie ponownie podjęte. Pragnę nadmienić, iż najemca dokonuje wypłaty na moją rzecz należności z tytułu najmu lokalu 15 dnia każdego miesiąca (zgodnie z zawartą z najemcą umową najmu z 2004 r.). Czy w sytuacji wydanego w dniu 30.10.2007 r. postanowienia Prezydenta Miasta o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego i doręczeniu mi oraz najemcy tego postanowienia, to czy najemca jest zwolniony z obowiązku przekazania zajętej wcześniej wierzytelności przysługującej mi z tytułu najmu za miesiąc listopad i grudzień 2007 r. oraz styczeń 2008 r. na rzecz organu egzekucyjnego i czy w takiej sytuacji najemca należną mi kwotę z tytułu najmu lokalu może przekazać w dniu 15.11.07 r. oraz w miesiącach następnych to jest grudzień i styczeń na moją rzecz?"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcie

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego powoduje zawieszenie wszystkich nowych czynności egzekucyjnych dokonywanych przez komornika. Jednocześnie zgodnie z art. 58 § 1 ustawy o egzekucji w administracji wszystkie dokonane wcześniej czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Z tego wynika, że komornik nie dokona egzekucji z wierzytelności przysługującej Panu z tytułu najmu w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Zawieszenie postępowania nie jest jednak równoznaczne z odstąpieniem od egzekucji, w związku z tym Pańska wierzytelność z tytułu najmu pozostaje nadal zajęta i nie może zostać Panu wypłacona z pominięciem komornika.

Zgodnie z art. 58 § 2 w/w ustawy organ administracyjny mógł uchylić pewne dokonane wcześniej czynności, jednakże z przedstawionego przez Pana stanu prawnego wyraźnie wynika, że tego nie uczynił, stąd zajęcie wierzytelności pozostaje nadal w mocy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika