Zawieszenie w czynnościach zawodowych

Pytanie:

"Prokurator wydał postanowienie o zawieszeniu podejrzanego w czynnościach zawodowych opierając się na art. 249 par. 1-3 oraz art. 176 kpk. Konkretnie postanowieniem tym zakazał lekarzowi podejrzanemu o sporządzenie nieprawdziwej opinii lekarskiej wykonywanie zawodu. Podejrzany postanowienie zaskarżył. Na rozprawie sądowej prokurator się nie zjawił z uwagi na stan zdrowia. Sąd rozprawą odroczył. Podejrzany pozostaje bez środków do życia. Czy na podstawie wskazanych artykułów prokurator może zakazać podejrzanemu wykonywania zawodu? Czy na tym etapie można wnioskować o wydanie wyroku bez obecności prokuratora?"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie w czynnościach zawodowych

Środki zapobiegawcze można stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Taki środek zapobiegawczy może zastosować zarówno sąd, jak i prokurator. Wydaje się, że środek zapobiegawczy w postaci

czasowego zakazu wykonywania zawodu może być orzeczony w opisanej sytuacji. Jednak ustalenie zasadności takiej decyzji zależy od konkretnych okoliczności. W  sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego udział prokuratora w rozprawie jest obowiązkowy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • danuta 2014-06-13 14:25:03

    czy pracownikowi zawieszonemu w czynnościach służbowych na podst. art.249 art 276 zatrudnionemu w jednostce samorządowej przysługuje wynagrodzenie za nie wykonana pracę


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika