Zażalenie na zawieszenie postępowania karnego

Pytanie:

"Zgłosiłem na policję zawiadomienie o pobiciu mnie. Mam zaświadczenia lekarskiej obdukcji uszkodzenia ciała. W sprawie nic nie robiono przez 3 miesiące. Aktualnie dostałem postanowienie o zawieszeniu dochodzenia, ponieważ sprawca pobicia wyjechał za granicę. Nie wiadomo kiedy wróci. Chcę się na takie postanowienie zażalić, ponieważ taka sytuacja może trwać latami. W jakiej formie to zrobić? Jak przeprowadzić moją sprawę, gdy podejrzany celem uniknięcia odpowiedzialności karnej wyjeżdża za granicę? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na zawieszenie postępowania karnego

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania, a w szczególności jeżeli nie można ująć oskarżonego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się na czas trwania przeszkody. Użycie słowa w szczególności oznacza, że wyliczenie zawarte w k.p.k. jest tylko przykładowe. Niemożność ujęcia oskarżonego należy rozumieć, nie tylko jako uchylanie się przed wymiarem sprawiedliwości, ale także jako np. długotrwałą nieobecność w kraju. Gdy istnieją przesłanki do sporządzenia w postępowaniu przygotowawczym postanowienia o przedstawieniu zarzutów, lecz osoba podejrzana ukrywa się, wówczas należy wydać takie postanowienie, a w razie potrzeby wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Ta decyzja sądu umożliwi prokuratorowi wydanie postanowienia o poszukiwaniu podejrzanego listem gończym.

Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie. W czasie zawieszenia postępowania należy jednak dokonać odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przed ich utratą lub zniekształceniem. Jeśli sprawcy nie można ująć, nie ma sensu prowadzenie postępowania przygotowawczego. Podczas nieobecności oskarżonego, czy podejrzanego nie prowadzi się postępowania karnego. Tylko w postępowaniu uproszczonym jeżeli oskarżony, któremu doręczono wezwanie, nie stawi się na rozprawę główną, sąd może prowadzić postępowanie bez jego udziału, a jeżeli nie stawił się również obrońca - wydać wyrok zaoczny. Z uwagi na niemożliwość doręczenia wezwania wydanie wyroku zaocznego jest niemożliwe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika