Zbieg egzekucji sądowych

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika do komornika I. Komornik I poinformował mnie, iż zakład pracy odmówił realizacji zajęcia, gdyż jest już prowadzona egzekucja z wynagrodzenia dłużnika przez komornika II. Czy zostanę przyłączony z urzędu lub mogę złożyć wniosek o przyłączenie do egzekucji prowadzonej przez komornika II przed umorzeniem egzekucji przez komornika I? Jeśli nie ma możliwości zmiany komornika w trakcie egzekucji to czy po umorzeniu egzekucji przez komornika I mogę złożyć wniosek do komornika II o przyłączenie mnie do toczącej się egzekucji z wynagrodzenia za pracę?"

Odpowiedź prawnika: Zbieg egzekucji sądowych

Zgodnie z art. 882 § 1 pkt 3 kpc, dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa pracodawcę, aby w ciągu tygodnia, w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli. Jak rozumiemy takie właśnie oświadczenie zostało złożone komornikowi.

Po otrzymaniu takiego zawiadomienia komornik powinien, w zależności od przeszkody albo podtrzymać zajęcie, albo wezwać wierzyciela o wskazanie innego sposobu egzekucji. Wierzyciel może również od razu złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji z innych składników majątku.

Zbieg egzekucji sądowej jest przedmiotem regulacji art. 7731 §1, zgodnie z którym, w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu. Zgodnie z art. 880, egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Zgodnie z art. 7731 § 2, jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela. Zatem, w zależności od sytuacji, komornik powinien postąpić zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 7731. Można nie czekać na działania komornika i samemu złożyć pismo z prośbą o przekazanie sprawy.

Należy również dodać, że zgodnie z poglądami doktryny omawiany przepis, znowelizowany w roku 2005, nie reguluje zbiegu egzekucji prowadzonej przez dwóch komorników, gdy każdy z nich jest właściwy według przepisów kodeksu. Ponieważ ustawodawca nie rozwiązał tego problemu, trudno jednoznacznie wskazać prawidłowy sposób postępowania. Jak się wydaje, w takiej sytuacji można spróbować złożyć wniosek z prośbą o przekazanie sprawy drugiemu komornikowi, pamiętać należy jednak, że takie działanie może być obarczone ryzykiem, gdyż wniosek taki nie jest przewidziany wyraźnie w przepisach.

Kwestie związane z tym jakie kwoty mogą zostać wyegzekwowane z wynagrodzenia za pracę zostały omówione Co i ile pracodawca może potrącać z wynagrodzenia za pracę?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • K.W. 2012-10-01 16:01:07

    Co zrobić gdy i wierzyciel domaga się zapłaty alimentów a drugi składki na ubezpieczenie zdrowotne?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika