e-prawnik.pl Porady prawne

Zbiory doraźne a drobne sprawy życia codziennego

Pytanie:

Jakie są różnice między przetwarzaniem w zbiorach doraźnych, a przetwarzaniem w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zbiory doraźne a drobne sprawy życia codziennego

1.3.2006

W odniesieniu do zbiorów danych osobowych sporządzanych doraźnie, wyłącznie ze względów technicznych, szkoleniowych lub w związku z dydaktyką w szkołach wyższych, a po ich wykorzystaniu niezwłocznie usuwanych albo poddanych anonimizacji, mają zastosowanie jedynie przepisy rozdziału 5, dotyczącego zabezpieczenia danych osobowych.

Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, o której tu mowa, nie podlega obowiązkowi rejestracji przetwarzanie danych w zakresie drobnych spraw życia codziennego. Jeżeli dane o powyższym charakterze są przetwarzane wyłącznie w celach osobistych lub domowych, to omawianej ustawy w ogóle się nie stosuje. Inne dane niż przetwarzane w celach osobistych lub domowych, a przetwarzane w zakresie drobnych spraw życia codziennego, choc nie podlegają obowiązkowi rejestracji, nie są zwolnione z innych obowiązków. I tak przetwarzanie tych danych jest możliwe w przypadkach określonych ustawą, np. za zgodą osoby, której dane dotyczą; jeżeli jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa itd. Podobnie powinien być spełniony obowiązek informacyjny wobec osoby, której dane są przetwarzane.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ