Zbycie rzeczy obciążonej użytkowaniem

Pytanie:

"Czy osoba, na której rzecz jest ustanowione dożywotnie użytkowanie działki, jest stroną przy dysponowaniu tą działką przez właściciela? Czy wymagana jest jej zgoda przy jakiejkolwiek czynności właściciela polegającej na swobodnym władaniu działką? Jakie dokładnie prawa oprócz użytkowania taka osoba posiada?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie rzeczy obciążonej użytkowaniem

Użytkowanie jest regulowane w całości przepisami kodeksu cywilnego. Treść prawa użytkowania wyraża art. 252 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków. Ten przepis właśnie określa jakie prawa ma użytkownik. Może się jednak zdarzyć, że umowa użytkowania będzie nawet zawężać w/w zakres, gdyż zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Zmiana właściciela przedmiotu użytkowania nie wymaga, by użytkownik był stroną postępowania, nie jest potrzebna także jego zgoda.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewa 2012-09-09 15:25:42

    Witam, bardzo proszę o pomoc. Pięć lat temu mój brat darował mi wyodrębniony lokal mieszkalny wraz z częścią budynku gospodarczego(garażem). Teraz ja chcę sprzedać to mieszkanie wraz z do niego przypisanym garażem ale mój ojciec twierdzi że po jego śmierci usunie mi się z tego garażu. Do tej pory ojciec zajmował mój garaż a ja jego bo twierdził że mu w tym wygodniej. Teraz się dowiaduje że on ma mój garaż za który płacę podatki żekomo do dożywotniego użytku. W moim akcie notarialnym żadna takowa wzmianka nie istnieje. czy to mozliwe by mogło tak być ? Chyba powinnam mieć takowe zastrzeżenie od brata który mi darował nieruchomość ? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, co mam w takiej sytuacji zrobić i jak to ewentualnie sprawdzić czy On ma takowy zapis o którym ja nic nie wiem ? Pozdrawiam. Ewa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika