Zbycie udziału w przedsiębiorstwie
Pytanie:
"Wspólnicy olbrzymiego przedsiębiorstwa budowlanego (dwóch wspólników), postanowiło znieść współwłasność przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jest niepodzielne w taki sposób, że wyłącznie całość może produkować materiały budowlane. Wspólnicy postanowili znieść współwłasność i spisali umowę sprzedaży pomiędzy sobą własnoręcznie bez notariusza - własnoręcznie podpisane. Wspólnik który odszedł został pokrzywdzony, ponieważ wspólnik który pozostał zaniżył wartość przedsiębiorstwa znacznie poniżej wartości dochodowej i rynkowej. Wspólnik który objął całe przedsiębiorstwo odniósł olbrzymią korzyść. Wspólnik który objął całe przedsiębiorstwo nie pozwolił wspólnikowi, który odszedł, aby ten sprzedał swój udział osobie trzeciej po korzystnej cenie. Czy zbycie części przedsiębiorstwa bez zachowania formy aktu notarialnego napisane na kartce papieru pomiędzy wspólnikami jest ważne?"
Odpowiedź prawnika: Zbycie udziału w przedsiębiorstwie
Zbycie przedsiębiorstwa bądź udziału w przedsiębiorstwie wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli natomiast w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, zbycie takiego przedsiębiorstwa albo udziału w takim przedsiębiorstwie wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Sporządzenie umowy zbycia przedsiębiorstwa bez zachowania wymaganej formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi albo formy aktu notarialnego jest bezskuteczne. Umowa sporządzona w innej niż zastrzeżona formie jest nieważna. Nie wystąpią więc skutki w postaci przeniesienia własności poszczególnych składników przedsiębiorstwa bądź udziału w prawie własności poszczególnych składników przedsiębiorstwa. Osoba, która w drodze nieformalnej umowy zbycia udziału w przedsiębiorstwie przeniosła to prawo na inną osobę, wciąż pozostaje współwłaścicielem. Osoba ta nie musi składać żadnych oświadczeń woli o uchyleniu się od skutków zawartej umowy, gdyż umowa ta od początku była nieważna. Jednak osoba ta jest zobowiązana do zwrotu wszystkiego co otrzymała w wyniku zbycia udziału w przedsiębiorstwie zgodnie z przepisami o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?