Zdarzenie losowe a ubezpieczenie

Pytanie:

"Jaka jest dokładna definicja zdarzenia losowego? Mam sytuację, w której sprawca szkody mający wykupioną polisę OC złożył oświadczenie, że jest winny powstałej szkody, ubezpieczalnia dokonała wyceny, po czym stwierdziła, że nie bierze odpowiedzialności gdyż było to zdarzenie losowe. "

Odpowiedź prawnika: Zdarzenie losowe a ubezpieczenie

Kodeks cywilny ani ustawa o działalności ubezpieczeniowej nie określają wprost pojęcia zdarzenia losowego. Pozostawia więc jego określenie umowie (ogólnym warunkom ubezpieczenia). Pojęcie to ma kluczowe znaczenie dla działalności ubezpieczeniowej i teorii ubezpieczeń. Z treści kodeksu cywilnego wynika, że powinno to być zdarzenie przyszłe, możliwe, ale niepewne, tj. zdarzenie, które w okresie trwania danego stosunku ubezpieczenia może, ale nie musi, nastąpić. Obie te cechy zbliżają zdarzenie losowe do warunku, który według definicji ustawowej jest ,,zdarzeniem przyszłym i niepewnym''. Nie można jednak zdarzenia losowego ani utożsamiać z warunkiem, ani uważać ubezpieczenia za zobowiązanie warunkowe. Zdarzenie losowe jako zdarzenie prawne różni się zasadniczo od warunku. Jego nastąpienie rodzi jedynie obowiązek świadczenia ubezpieczyciela, nie ma jednak wpływu na powstanie lub zmianę stosunku ubezpieczenia. Natomiast ziszczenie lub nieziszczenie się warunku przesądza o istnieniu lub nieistnieniu całego stosunku prawnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dedal 2019-12-12 20:53:52

    czy ktoś moze podać przykłady realnych zdarzeń losowych

  • marko 2014-02-12 07:49:04

    Witaj! ŻADEN ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Siostra miała po prostu pecha.

  • artech 2012-11-16 09:56:02

    Mojej siostrze urwała sie półka ze ściany (zsunęła się z dybla ściennego) i uderzyła nowy telewizor, uszkadzając wyświetlacz lcd. Ubezpieczyciel poinformował siostrę, że ubezpieczenie od zdarzeń losowych nie obejmuje takich przypadków; czy to jest dobra interpretacja? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika