Zdjęcie z fotoradaru a ukaranie członka zarządu

Pytanie:

"Policja dysponuje zdjęciem, na którym widnieje rejestracja samochodu i informacja o wykroczeniu polegającym na przekroczeniu prędkości (nieznaczne przekroczenie około 20 km/h), natomiast ze zdjęcia nie wynika kto jest prowadzącym pojazd. Samochód jest zarejestrowany na Sp. z o.o. Policja chce ukarać prezesa zarządu, on odmawia, proponuje mandat za niemożność wskazania sprawcy, takiej propozycji prezes również odmawia. Sprawa zostaje skierowana do sądu. Czy można ukarać członka zarządu za niemożliwość wskazania kierowy pojazdu? Czy ukaranie przez sędziego mimo wszystko tego członka zarządu, jest ewidencjonowane w rejestrze skazanych (dot. możliwości otrzymania świadectwa o niekaralności)?"

Odpowiedź prawnika: Zdjęcie z fotoradaru a ukaranie członka zarządu

Zgodnie z art. 78 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.  Zgodnie z wyrokiem  Sądu Okręgowego w Zamościu, z roku 2007, WAZ 111/2007, właściciel lub posiadacz pojazdu ma obowiązek udzielić policji informacji o tożsamości kierującego, który popełnił wykroczenie, lub wskazać osoby, które mogły kierować pojazdem danego dnia. Członek zarządu powinien więc wskazać, kto kierował pojazdem danego dnia, zgodnie z ewidencją pojazdu, jeśli taka jest prowadzona. Właścicielem samochodu jest co prawda spółka, a nie członek zarządu, jednak jako jej organ powinien spełnić wskazany wyżej obowiązek, a w razie jego nie spełnienia może ponieść odpowiedzialność za wykroczenie.

Do Krajowego Rejestru Karnego wpisuje się m. in. osoby prawomocnie skazane za wykroczenie na karę aresztu. Jeśli w wyniku postępowania przed sądem zostanie Pan skazany na karę grzywny, Pana dane nie zostaną umieszczone w KRK. Zgodnie z art. 97 kw, kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany. Może Pan więc za to wykroczenie zostać ukarany grzywną lub naganą, ale nie aresztem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika