Zeznanie podatkowe emeryta
Pytanie:
"Emeryt, po otrzymaniu z ZUS druk 40A złożył na jego podstawie do urzędu skarbowego korektę zeznania na druku PIT-37 wraz z załącznikami, celem odliczenia kosztów leczenia oraz remontów. Urząd skarbowy zażądał na piśmie wyjaśnień powodów złożenia korekty. W trakcie rozmowy telefonicznej pani z Urzędu Skarbowego stwierdziła, że złożony PIT-37 powinien być zeznaniem pierwotnym, a nie korektą, ponieważ ZUS podobno nie rozlicza emerytów i w związku z tym należy skorygować zeznanie. Co składa do urzędu skarbowego emeryt, rozliczany przez ZUS: zeznanie pierwotne, czy korektę zeznania? "
Odpowiedź prawnika: Zeznanie podatkowe emeryta
Zgodnie z art. 34 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organy rentowe są obowiązane, w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku, według ustalonego wzoru, podatnikom uzyskującym dochód z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Jeżeli podatnik poza dochodami uzyskanymi od organu rentowego:
-
nie uzyskał w roku podatkowym innych dochodów (z wyjątkiem okreśłonym w art. 28 i 30 oraz w art. 30a i 30b ustawy),
-
nie korzysta z odliczeń,
-
nie korzysta z możliwości łącznego opodatkowania jego dochodów z dochodami małżonka bądź nie korzysta z możliwości opodatkowania, jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
-
nie uzyskał dochodów powodujących obliczenie należnego podatku w sposób określony w art. 27 ust. 8 (chodzi o podatnika osiągającego dochody spoza terytorium RP),
-
nie odlicza darowizy na rzecz organizacji pożytku publicznego,
-
nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych
- to podatek wynikający z rozliczenia rocznego obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez organ rentowy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego w innej wysokości. W takiej sytuacji emeryt nie musi składać zeznania podatkowego.
Jeżeli jednak emeryt chce skorzystać, np. ze wspólnego opodatkowania lub skorzystać z ulg podatkowych, to powinien złożyć zeznanie podatkowe, a nie korektę, gdyż, najogólniej rzecz biorąc, nie poprawia własnego zeznania, lecz po prostu nie korzysta z możliwości opisanych powyżej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?