Zeznanie świadka na piśmie

Pytanie:

"Czy świadek jeżeli nie chce pojawić się na rozprawie może dostarczyć zeznanie (potwierdzenie wydarzenia) na piśmie. Jeżeli tak to czy musi pismo być potwierdzone u notariusza?"

Odpowiedź prawnika: Zeznanie świadka na piśmie

Zgodnie z art. 261 Kodeksu postępowania cywilnego, nikt nie ma prawa do odmowy zeznań w charakterze świadka, oprócz osób wymienionych w Kodeksie. Stawiennictwo w sądzie jest zawsze obowiązkowe. Za nie usprawiedliwione niestawiennictwo, sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie. W razie ponownego niestawiennictwa może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie przez policję.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • p 2020-03-08 20:16:13

    Odp nie na temat a szkoda bo sama chciała bym wiedzieć pytanie brzmiało czy można napisać zeznanie na pismie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika