Zezwolenie na sprzedaż alkoholu
Pytanie:
"Na terenie administrowanym przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej, w wielopiętrowym budynku mieszkalnym, znajduje się lokal gastronomiczny z koncesją na sprzedaż alkoholu (status lokalu - własnościowe prawo spółdzielcze), którego działalność budzi sprzeciw u wielu mieszkańców budynku. W promieniu 50 metrów, na tym samym terenie, znajdują się jeszcze dwa lokale gastronomiczne, również posiadające koncesję na sprzedaż alkoholu. Wszystkie lokale od wczesnej wiosny do późnej jesieni prowadzą ogródki przy swoich lokalach. W/w lokale znajdują się w pobliżu skwerku z ławkami, na których najczęściej przesiadują matki z dziećmi. Czy warunkiem uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu jest zgoda zarządu spółdzielni bądź rady nadzorczej? Czy konieczne jest uzyskanie dodatkowego zezwolenia na spożywanie alkoholu w ogródku przykawiarnianym? Czy przy przyznawaniu koncesji może mieć znaczenie niezbyt duża odległość od skwerku (ok. 30 metrów)? Jakie są możliwości cofnięcia koncesji w przypadku skarg ze strony mieszkańców budynku?"
Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na sprzedaż alkoholu
Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowią, iż do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy dołączyć m.in. pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wynika z tego, że w opisanym przypadku zgoda spółdzielni jest potrzebna do uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Nie jest potrzebne uzyskiwanie dodatkowego, odrębnego zezwolenia na sprzedaż alkoholu w ogródkach letnich. Zezwolenie musi jedynie obejmować sprzedaż alkoholu do spożycia w miejscu sprzedaży.
Liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży ustala rada gminy. Organ ten ustala także, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Organ wydający zezwolenie ma obowiązek je cofnąć m.in. w przypadku
-
powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego;
-
nieprzestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?