Zezwolenie na umowne potrącenie
Pytanie:
"Jestem agentem i mam podpisaną klauzulę o tym że "wyrażam zgodę na kompensację wynagrodzenia z tytułu umowy zobowiązań wynikającej z tejże umowy", czy ten zapis jest zgodny z prawem oraz czy mogą kompensować sobie wtedy jak chcą i nie informując mnie na piśmie za co i w jakiej kwocie?"
Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na umowne potrącenie
Kompensację (czyli potrącenie) regulują artykuły 498-505 kodeksu cywilnego. Art 498 stanowi : "Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej." Jest to tak zwane potrącenie ustawowe do którego dochodzi w przypadku zaistnienia określonych przepisami warunków. Przepisy o potrąceniu nie mają jednak charakteru bezwzględnie obowiązującego co oznacza, że strony mogą same w umowie przewidzieć możliwość potrącenia oraz określić jego dalsze warunki i skutki. W takiej sytuacji mamy do czynienia z potrąceniem umownym, które podlega zasadom swobody umów. Jeżeli zatem podpisana przez Pana klauzula umowna zawierała postanowienie przewidujące jedynie możliwość potrącenia bez dalszego określenia jego warunków, podlegać ono będzie przepisom kodeksu cywilnego. W myśl art. 499 "Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie." Potrącenie staje się zatem skuteczne z chwilą doręczenia oświadczenia. Jego forma jest zasadniczo dowolna. Obowiązek poinformowania więc istnieje ale nie musi być zrealizowany w formie pisemnej. Należy wspomnieć, iż to na osobie dokonującej potrącenia ciąży obowiązek udowodnienia faktu potrącenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?