Zgłoszenie o nabyciu własności SD-Z1

Pytanie:

"18 stycznia zostało odebrane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie testamentu po krewnej zmarłej w Łodzi na rzecz nieżyjącego dziadka zmarłego w Krakowie. Spadek dotyczy kamienicy, w której prawa do spadku nabyło 8 osób. Gdzie powinien być zgłoszony druk SD-Z1 - w którym US, jeżeli część rodzeństwa mieszka w Łodzi, część w Krakowie, a ciotka w Kanadzie? Czy druk powinien być wypełniony przez wszystkich którzy nabyli prawo do spadku, czy może być indywidualnie zgłaszany do US w oparciu o adres zamieszkania spadkobierców, czy może być zgłaszany do US podległego dla ostatniego miejsca zamieszkania dziadka czyli w Krakowie, czy może Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zgonu krewnej która na podstawie testamentu zapisała kamienicę na dziadka, czyli w Łodzi? Czy termin miesiąca od prawomocnego postanowienia musi być zachowany do zgłoszenia do US?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie o nabyciu własności SD-Z1

Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych, właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się m.in. w sprawach dziedziczenia:

a) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, nieodpłatne użytkowanie nieruchomości lub służebność, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego - według miejsca położenia nieruchomości,

b) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość lub prawa majątkowe wymienione w lit. a i jednocześnie inne prawa majątkowe lub rzeczy ruchome, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego - według miejsca położenia nieruchomości,

c) w przypadkach innych niż wymienione w lit. a i b - według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca jego pobytu.

Zatem, jeśli przedmiotem dziedziczenia jest jedna nieruchomość, to właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego w sprawie podatku od spadków i darowizn, w tym do złożenia zgłoszenia SD-Z1, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca położenia nieruchomości, niezależnie od tego gdzie miejsce zamieszkania mieli spadkodawcy lub spadkobiercy.

Zgłoszenia SD-Z1 składają wszyscy spadkobiercy, którzy spełniają wymagania do skorzystania zwolnienia z podatku na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak stanowi art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego - w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia powinno nastąpić w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Jak stanowi art. 4a ust. 2 ustawy, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust.

1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej (warunku zgłoszenia), nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ustawy).

Jednakże w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu zapewne znajdzie zastosowanie art. 17a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (konieczna będzie korekta deklaracji SD-3 od spadku po dziadku), skoro Państwo podają, że to dziadek nabył spadek po krewnej, to znaczy, że wpierw zmarła owa krewna, a później dziadek. Oznacza to, iż pytanie dotyczy spadkobrierców po dziadku, a nie po krewnej. Obecni spadkobiercy nabyli zwiększony (o spadek po krewnej) spadek z chwilą otwarcia spadku po dziadku, a nie po krewnej. Zgodnie z  art. 17a ust. 3 ustawy: "W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym, podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego organowi, któremu złożono zeznanie podatkowe, w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu".

Jeśli dziadek zmarł przed 2007 rokiem, a więc przed wprowadzeniem nowego zwolnienia z art. 4a ustawy, to jego spadkobiercy nie mogą z niego skorzystać. Również jeśli krewna zmarła przed 2007 rokiem, to jej spadkobiercy nie mogą skorzystać z nowego zwolnienia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika