Zgłoszenie wierzytelności w upadłości

Pytanie:

"Jestem wierzycielem sp. z o.o., której ogłoszono upadłość. Muszę zgłosić wierzytelność. Czy pismo zgłaszające wierzytelność kieruję do sądu? Dowodem stwierdzającym istnienie mojej wierzytelności jest faktura VAT. U mnie w dokumentacji jest kopia tej faktury, w upadłej spółce zaś jej oryginał. Jak w takiej sytuacji mam rozumieć wymagane przepisami prawa upadłościowego przesłanie oryginału dokumentu potwierdzającego wierzytelność? Czy jest nim kopia faktury? "

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie wierzytelności w upadłości

Zgodnie z art. 236 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzyciel osobisty (czyli taki którego wierzytelność nie jest rzeczowo zabezpieczona np. hipoteką), chcący uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność.

Na podstawie art. 239 powołanego aktu prawnego do pisma zgłaszającego wierzytelność dołącza się oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie.

Kopia faktury VAT nie jest oryginałem dokumentu zgłaszającego wierzytelność w rozumieniu art. 239 Prawa upadłościowego i naprawczego. Jednakże, jeżęli oryginał takiej faktury znajduje się u upadłego czyli w większości przypadków w rękach syndyka, to nie ma nawet "fizycznej " możliwości uzyskania przez wierzyciela takiego dokumentu. W takiej sytuacji wydaje się, że wystarczy przesłanie kopii faktury, potwierdzającej wierzytelność z zaznaczeniem, że oryginał znajduje się u upadłego.

Poza tym zgodnie z dominującym poglądem brak dokumentów „uzasadniających zgłoszenie” nie powoduje bezskuteczności zgłoszenia, nie ma bowiem podstaw do uznania, że art. 239 ogranicza możliwość uzasadniania zgłoszenia wierzytelności tylko do dowodu z dokumentu. Wierzyciel może uzasadniać zgłoszenie wierzytelności także innymi środkami dowodowymi, np. dowodem z zeznań świadków, opinii biegłych (M. Allerhand, w: Prawo upadłościowe, Komentarz, s. 353; J. Korzonek, w: Prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowym, Komentarz, s. 108).    


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dana 2011-09-11 15:38:12

    jak wygląda pismo o zgłoszenie wierzytelności w upadłości


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika