Zgoda sądu na małżeństwo cudzoziemca

Pytanie:

"Czy orzeczenia sądu pozwalające na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce dla obywateli krajów gdzie takowe nie istnieją (czyli są to orzeczenia pozwalające na nie okazywanie takich zaświadczeń) mają jakąś konkretną ważność? Sąd wydaje takie orzeczenie i czy podobnie do wyroków musi się ono uprawomocnić i w jakim czasie następnie należy zawrzeć związek małżeński. Sprawa dotyczy zawarcia związku małżeńskiego między obywatelem amerykańskim a Polką. Ślub ma się odbyć w Polsce. "

Odpowiedź prawnika: Zgoda sądu na małżeństwo cudzoziemca

Zgodnie z ustawą prawo o aktach stanu cywilnego, cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Natomiast jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo. W sprawach zawierania małżeństw obywateli polskich z cudzoziemcami wchodzą w rachubę przepisy licznych ustawodawstw obcych. Prawo ojczyste cudzoziemców wielu państw przewiduje wydawanie zaświadczeń o możności prawnej zawarcia małżeństwa z wymienioną w świadectwie osobą, z którą małżeństwo ma być zawarte. Dokumentem takim jest dokument urzędowy, wydany przez właściwy organ krajowy obcego państwa albo też przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną obcego państwa w Polsce, po uprzednim ustaleniu, że obce prawo zezwala na wydanie zaświadczenia o możności prawnej zawarcia małżeństwa swojemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub konsularnemu. Zaświadczenie o możności prawnej do zawarcia małżeństwa zawiera z reguły datę jego ważności, którą ustala prawo ojczyste cudzoziemca. Jeżeli cudzoziemiec nie może złożyć dokumentu stwierdzającego możność zawarcia małżeństwa, jedynie sąd w postępowaniu nieprocesowym może zwolnić go od takiego obowiązku. Rozpoznając wniosek cudzoziemca o zwolnienie od tego obowiązku, sąd ustala, czy ma on możność zawarcia małżeństwa według swego prawa ojczystego, o czym była już mowa. Tak więc z powyższego wynika, iż pomimo, iż sąd udziela takiego zwolnienia (tak jak w oisanym przypadku, dlatego, że w systemie prawa USA nie istnieją takie dokumenty) to obowiązany jest zbadać, czy wnioskodawca ma zdolność prawną do zawarcia małżeństwa, która miała być wskazana dokumentem objętym zwolnieniem. Sąd wydaje w tej sprawie "postanowienie". Od postanowienia sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w przedmiocie zwolnienia od obowiązku złożenia urzędowi stanu cywilnego dokumentu potrzebnego do zawarcia małżeństwa kasacja nie przysługuje. Zgodnie bowiem z art. 519[1] § 2 w sprawach z zakresu prawa rodzinnego kasacja przysługuje tylko od orzeczeń dotyczących przysposobienia oraz podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia osiąga kwotę pięćdziesiąt tysięcy zł. Wszelkie dokumenty przedstawiane do urzędu stanu cywilnego przedstawia się najwyżej z wyprzedzeniem 3 miesięcznym. Dlatego też i to postanowienie najdlepiej, aby było wydane w tym okresie, jednak proszę pamiętać, że takie postanowienie sąu nie traci swojej ważności, ponieważ wszystkie orzeczenia sądu są nie ograniczone w czasie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Liliana 2023-06-10 10:36:57

    Ja po złożeniu wniosku czekałam ponad 3 miesiące. Z tym ze po pozytywnym rozpatrzeniu trzeba jeszcze czekać ponad miesiąc aby taka zgoda nabrala mocy prawnej.Dokladnie urzed stanu cywine przyjmuje ta zgodnie dopiero po ponad 30 dniach od otrzymania zgody przez sąd

  • Alicja 2021-04-03 19:37:54

    A jesli cudzoziemiec nie mieszka w Polsce na stale to w jakim sądzie powinien zlozyc wnioswk o zwolnieniu jego z przedstawienia zaswiadczenia ? Czy moze to byc sąd rejonowy miasta w ktorem bendzie zawierany zqiazek malzenski??

  • A 2018-03-10 17:07:29

    Ile czasu trwa rozpatrywanie przez sąd złożonego wniosku o zwolnieniu od obowiązku przedłożenia dokumentu potwierdzającego zdolność prawną do zawarcia związku małrzeńskiego? Po złożeniu wniosku pytałam się w punkcie dla interesantów i niestety pani odpowiedziała że to zależy od pana sędziego...dla czego? jak człowiek ma w ogóle żyć nie mogąc nic zaplanować? To nie jest bezpłatna usługa, a kwota raczej odpowiada wypłacie jednego dnia roboczego przeciętnego polaka. A jak przeczytałam na jakims innym forum że nawet 3 MIESIĄCE!!!???

  • Isa 2014-03-14 15:47:45

    a ile czeka sie mniej wiecej na odpowiedz sadu (tzn. na to orzeczenie o o zwolnieniu ze skladania zaswiadczenia o moznosci prawnej)..??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika