Zgoda zobowiązanego na podwyższenie alimentów

Pytanie klienta:

""Spodziewam się, że w związku z ukończeniem przez dziecko 7 lat i rozpoczęciem nauki w szkole była żona wystąpi o podwyższenie alimentów. Obecnie płacę 500 PLN miesięcznie. 1.Jak powinienem się zachować tzn. czy ewentualnie zgodzić się dobrowolnie czy będę wezwany na rozprawę i tam sąd zasądzi nową kwotę? 2.Czy na rozprawie mogę się nie zgodzić na nową kwotę i czy ma to jakieś znaczenie dla sądu? 3. Jak obiektywnie ocenia się rzeczywiste potrzeby dziecka, od których zależy wysokość alimentów (przy założeniu, że dochody zobowiązanego są wysokie)? ""

Odpowiedź prawnika:

Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimetacyjnych względem dziecka w takim zakresie w jakim jest to wywołane usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz w zależności od zarobkowych możliwości każdego z nich. W przypadku obowiązku alimentacyjnego wględem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie może on polegać także w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Od Pana decyzji zależy czy będzie Pan z własnej inicjatywy płacił wyższe alimenty czy też będzie Pan oczekiwał na decyzję Pańskiej byłej żony o wystąpieniu do sądu z pozwem o ich podwyższenie. Nawet jeśli jednak zacznie Pan płacić alimenty wyższe niż dotychczas nie można wykluczyć, że była żona wniesie pozew o ich podwyższenie. Oczywiście w przypadku wniesienie przez byłą żonę pozwu o podwyższenie alimentów może Pan nie wyrazić zgody na wskazaną w nim kwotę, takie oświadczenie nie wiąże sądu. Sąd przy rozpatrywaniu czy alimenty należą się w wyższej niż wcześniejesza wysokości weźmie pod uwagę przede wszystkim potrzeby dziecka oraz Pańskie możliwości finansowe. Zasadą jest, że dziecko powinno mieć podobny standard życia jak jego rodzice i co za tym idzie jak jego rówieśnicy z rodzin żyjących w zbliżonych warunkach.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.