Zlecenie wykonania logo

Pytanie:

"We wrześniu roku 2006 dostałem zlecenie wykonania logo pewnej firmy cateringowej w Szwecji (kolega co pracował w tej firmie załatwił mi to zlecenie). Kilka projektów powstało, klient już prawie zdecydowany w ostatniej chwili się wycofał i zerwał kontakt. Cena za logo miała wynosić około 400-500 euro. Kilka dni temu ten sam kolega co teraz ma kafejkę w Szwecji poszedł po kanapkę do sklepu i zauważył ze firma ta od niedawna wykorzystuje logo które ja zaprojektowałem. Co możemy z tej sytuacji zrobić? W jaki sposób można dochodzić swoich praw? "

Odpowiedź prawnika: Zlecenie wykonania logo

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić sprawę, czy została zawarta umowa między wykonawcą dzieła a zamawiającym – umowa o dzieło. W przedstawionym stanie faktycznym zakładając, że taka umowa została zawarta, powinna być w niej wskazana możliwość i warunki odstąpienia od umowy. Jeżeli takie warunki nie zostały w umowie wskazane, wówczas prawo do odstąpienia od umowy wynika bezpośrednia z przepisów kodeksu cywilnego i to tylko z określonych powodów i pod określonymi warunkami (zasadniczo takim powodem jest niewykonywanie umowy przez drugą stronę).

W umowie o dzieło można wskazać, że prawa autorskie wykonawcy dzieła przechodzą na zamawiającego. Jeżeli przedmiotowego zapisu brak jest w umowie o dzieło, należy się zastanowić czy zamawiający może używać wykonanego dzieła na podstawie umowy licencyjnej.

W przedstawionym stanie faktycznym, jeśli nie doszło do zawarcia umowy o dzieło oraz do przeniesienia praw do dzieła (prawa autorskie/licencja) albo od umowy strona skutecznie odstąpiła, to firma zamawiająca używa dzieła wykonanego przez Pana (logo) wbrew przepisom prawa.

W związku z powyższym może Pan na podstawie art. 79 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) żądać od firmy używającej loga wykonanego przez Pana:

  1. zaniechania naruszania;

  2. usunięcia skutków naruszenia;

  3. naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

  4. wydania uzyskanych korzyści.

Niezależnie od roszczeń, o których mowa powyżej, może Pan się domagać:

  1. jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd;

  2. zapłaty przez osobę, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, odpowiedniej sumy pieniężnej, nie niższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia, na rzecz Funduszu, o którym mowa w art. 111 w/w ustawy, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek.

Jak wynika z powyższego ma Pan prawo wystąpić do sądu o odszkodowanie z tytułu naruszenia praw autorskich, jednakże obowiązek dowodowy będzie spoczywał na Panu. Będzie Pan musiał udowodnić wskazywane w pozwie zarzuty oraz m.in. fakt, że logo używane przez firmę ze Szwecji jest dziełem wykonanym przez Pana.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika