Zmiana adresu spółki z o.o.

Pytanie:

"Spółka z o.o. otrzymała wymówienie lokalu, który jest siedzibą spółki wpisaną do KRS. Do końca roku muszę opuścić lokal. W najbliższym czasie spółka złoży wniosek o upadłość. Praktycznie nie ma możliwości obecnie zmiany siedziby, zwołania zebrania wspólników (2 osoby - z tego jedna w zarządzie ja - jako prezes) ze względu na brak zainteresowania ze strony drugiego wspólnika - osoby mieszkającej poza Polską - w UE. Czy mogę zabrać dokumentację do innego lokalu (lub ewentualnie nawet spakować np. do busa), który nie jest siedzibą spółki i wydać ją syndykowi na żądanie? Czy muszę powiadomić o tym sąd lub inny urząd?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana adresu spółki z o.o.

W przypadku jeśli spółka z o.o. traci prawo do lokalu, w którym dotychczas prowadziła działalność (np. na skutek wypowiedzenia umowy najmu), oczywiście muszą być zabrane z tego lokalu dokumenty spółki.

Należy jednak zauważyć, iż adres spółki nie jest tożsamy z siedzibą – siedzibą jest miasto, a więc można zmienić adres (lokal) i przenieść dokumenty pod inny adres bez zmiany siedziby, o ile adres będzie w tym samym mieście. Ponieważ adres na ogół nie jest wpisany w umowie spółki (wpisana jest tam tylko siedziba – miasto), zmiana adresu (i zmiana miejsca przechowywania dokumentów) nie wymaga zwołania zgromadzenia wspólników i zmiany umowy spółki.

Generalnie o zmianie adresu spółki należy poinformować zarówno Krajowy Rejestr Sądowy, jak i właściwy urząd skarbowy, dokonując stosownych zgłoszeń aktualnych danych, tj. aktualnego adresu spółki, będącego również miejscem przechowywania dokumentacji spółki. Zgodnie z art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.

Jak natomiast stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego - nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika