Zmiana klasyfikacji gruntów z budowlanych na rolne

Pytanie:

"W Projekcie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy znalazł się zapis, który chcę usunąć, że zgodnie z ewidencją gruntów działka inwestora jest sklasyfikowana jako budowlana. Aktualnie Biuro Geodezji i Katastru wprowadza zmiany klasyfikacji gruntów na terenie dzielnic. W przypadku zmiany klasyfikacji działki na rolną przed wystąpieniem o decyzję o pozwoleniu na budowę należy uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. To była zresztą dla mnie zupełnie nowa informacja o planach BGiK wobec moich działek. W 1999r. kupiłem działkę jako budowlaną. W 2003 została ona podzielona na dwie mniejsze też budowlane. Od lipca 2005 obie działki objęte są prawomocnymi i ważnymi decyzjami wzzt (do 31.12.2008). Teraz staram się o nowe wzzt dla obu działek. Planowana zmiana klasyfikacji wobec moich działek jest absolutnie niezgodna z moja wolą i planami. Z wyjaśnień uzyskanych w BGiK wynika, że projekt zmiany klasyfikacji gruntów prowadzony jest z powodu braku dokumentu (!), na podstawie którego w 1992r. nastąpiła zmiana klasyfikacji z rolnych na budowlane. Poza tym, większość właścicieli działek na terenie woli mieć klasę rolną, bo może jeszcze uzyskać dopłaty z Unii i woli płacić mniejsze podatki od nieruchomości, kiedy ich grunty klasyfikowane są jako rolne. Obszar, w skład którego wchodzą obie moje działki w ramach Planu Ogólnego Miasta, który obowiązywał od 1992 do 31.12.2003 - posiadał zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Jakimi prawami jestem chroniony (prawa nabyte, plus wzzt, które zastępują Plan Zagospodarowania) przed zmianą z budowlanych na rolne? Proszę o przywołanie aktów prawnych. Czy może być tak po prostu zmieniona klasa gruntów (z budowlanych na rolne), jaka jest podstawa prawna do takiego zabiegu? Czy decyzja o wzzt nie powinna w ogóle omawiać sytuacji wg stanu istniejącego, a nie opisywać sytuację, jeśli zdarzy się A, to należy zrobić B, a jak C to D, itd.? W związku z tym ten punkt nie powinien się znaleźć w wzzt, bo tak naprawdę jeszcze daleka droga do faktycznej zmiany klasyfikacji. W razie jednak zmiany kategorii na rolną, jaka jest droga odwoławcza dla mnie? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana klasyfikacji gruntów z budowlanych na rolne

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia określonych warunków, między innymi tego, że teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 poprzednio obowiązującej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tym artykułem, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy (1 stycznia 1995 r.), tracą moc po upływie 8 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli 31.12.2003 r. Skoro, jak Pan pisze, plan ten obejmował zgodę na zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na cele nie rolne, to decyzja o wzzt powinna zostać wydana. Od decyzji odmawiającej wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu służy odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Decyzje o wzzt wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Organem odwoławczym będzie więc samorządowe kolegium odwoławcze. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Orzeczenia [75]Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.

Nie jest do końca do jakich czynności, nazywanych przez pana klasyfikacją, przystąpiła gmina. Prawdopodobnie chodzi tu o klasyfikację gruntów na podstawie ustawy o ewidencji gruntów i wydanego do niej rozporządzenia. Organ gminy może sklasyfikować te grunty na potrzeby ewidencji jako rolne i określić ich klasę. Nie zmienia to jednak naszym zdaniem faktu, że decyzja o warunkach zabudowy powinna być wydana, gdyż spełniony jest jeden z warunków, o którym tu mowa – poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego zawierał zgodę na zmianę przeznaczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika