Zmiana miejsca pobytu dziecka w czasie rozwodu

Pytanie:

Dzień dobry mam pytanie mój kuzyn jest w trakcie rozwodu (po pierwszej sprawie następna 7 stycznia), na której sąd wyznaczył alimenty i zdecydował, że dzieci mają mieszkać z matką. Problem polega na tym, że matka dzieci chce sprzedać teraz mieszkanie w Warszawie i wyprowadzić się z dziećmi (7 i 11 lat) 500 km od Warszawy jeszcze w czasie sprawy rozwodowej. Czy jest jakiś sposób, żeby nie mogła tego zrobić?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jak wynika z opisu sytuacji sąd wydał postanowienie zabezpieczające na czas trwania rozprawy rozwodowej określając, iż dzieci będą znajdowały się pod opieką matki. Jak przypuszczamy ojcu nadal przysługuje  władza rodzicielska nad dziećmi. Niestety brak bezpośredniej podstawy prawnej do wydania przez sąd zakazu zmiany miejsca pobytu. Zgodnie z art. 97 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Naszym zdaniem zmiana stałego miejsca pobytu dziecka, wyjazd do miejscowości oddalonej o 500 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania może być uznana za istotną sprawę dla dziecka, a w związku z tym na taką zmianę konieczna jest zgoda rodziców. Na przykład zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1971 r., sygn. III CZP 69/71 na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka. Pan oczywiście może takiej zgody nie udzielić, a wtedy żona będzie musiała zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Jeśli matka nie uzgodni z ojcem takiego wyjazdu ani nie zwróci się o rozstrzygnięcie do sądu, może to stanowić argument na dalszym etapie sprawy, by sąd przyznał opiekę nad dzieckiem ojcu. Musi to być jednak połączone z wykazaniem, iż działanie matki było niezgodne z dobrem dzieci. Można w tym miejscu przywołać postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1970 r., sygn. III CRN 181/70 pozbawienie przez ojca kilkuletniego dziecka naturalnego środowiska rodzinnego i bezpośredniej opieki matki oraz możliwości wychowania się wspólnie z małoletnim rodzeństwem i zatrzymanie go na stałe - wbrew woli matki - w obcym kraju zawiera elementy nadużycia władzy rodzicielskiej, które uzasadniają pozbawienie go tej władzy. Można też zwrócić się do sądu prowadzącego proces rozwody z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia poprzez ustanowienie zakazu zmiany miejsca pobytu dziecka.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 16.3.2017

    Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

    Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości (...)

  • 8.6.2018

    Dziadkowie mają prawo do osobistej styczności z wnukami

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 31 maja 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-335/17 - Valcheva / Babanarakis. Wynika z niego, że pojęcie „prawa do osobistej styczności z dzieckiem” (...)

  • 15.12.2017

    Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

    Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość (...)

  • 24.11.2017

    Uprowadzenie dziecka za granicę

    Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?