Zmiana nazwiska 5 lat po rozwodzie małżonków

Pytanie:

"Witam. 5 lat temu rozwiodłam się z mężem. Niestety nadal noszę nazwisko po mężu, gdyż nie chciałam by moje dzieci miały przez to problemy. Chciałabym jednak to zmienić, gdyż to nazwisko źle mi się kojarzy. Czy mogę to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska 5 lat po rozwodzie małżonków

W tej sytuacji, zmiana nazwiska jest możliwa tylko na zasadach ogólnych, z przyczyn wskazanych w opinii. W uzasadnieniu wniosku powinna Pani wskazać, że zawierając aktualny związek małżeński, pozostawiła Pani sobie nazwisko byłego męża, tylko przez wzgląd na wspólne małoletnie dzieci, bowiem obawiała się Pani, że zmiana nazwiska może na nie wpłynąć niekorzystnie. Nazwisko Pani byłego męża kojarzy się Pani w nieprzyjemny sposób (związek zakończony rozwodem). Powinna Pani wskazać także inne przesłanki, jeśli takie istnieją (np. konflikt z byłym mężem, zła opinia byłego męża, zadłużenie byłego męża, niechęć do tego nazwiska). Zwracamy jednak Pani uwagę na fakt, że ocena, czy wskazane powody są ważne, będzie należała do kierownika urzędu stanu cywilnego i trudno jednoznacznie przesądzić, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie, bowiem na skutek zmiany, będzie miała Pani inne nazwisko niż Pani dzieci.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2015-10-01 08:31:19

    Minęło już trochę czasu od rozpoczęcia wątku i dlatego mam pytanie. Jak dzieci zareagowały na zmianę Pani nazwiska?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika