Zmiana nazwiska

Pytanie:

"Witam, Zwracam się z zapytaniem odnośnie do zmiany nazwiska. Chciałabym dokonać zmiany nazwiska, gdyż nosze nazwisko po ojcu (ojciec zostawił mnie z mamą jak miałam kilka lat i nawet do dzisiaj twierdzi, że nie jestem jego córką), z którym nie utrzymuję kontaktów i źle się czuję nawet jak wypowiadam to nazwisko. Chciałabym dokonać zmiany na nazwisko mojej cioci (tj. siostry mojej babci), z którą jest w bardzo dobrych relacjach. Dodam, ze spodziewam się za kilka m-cy dziecka ( nie mam ślubu z ojcem mojego dziecka) i dziecko przyjmie moje nazwisko, nie chce żeby to nazwisko ciągnęło się na mną i za moją córką przez cale życie. Czy w moim przypadku jest możliwa zmiana nazwiska?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska

Zmianę nazwiska reguluje ustawa o zmianie imion i nazwisk. Art. 4 ustawy stanowi, że:

Art. 4. 1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Zmiana nazwiska może być dokonana tylko z ważnych powodów. Ustawa zawiera przykładowe wyliczenie takich sytuacji. Katalog ten zawiera wyliczenie otwarte, chociaż zdarza się, że organy administracji uznają to wyliczenie za zamknięte (co jest błędem). Organy administracji dokonają oceny, czy podane przez Panią powody można uznać za ważne. Ważne powody nie mogą być rozumiane tylko w sposób subiektywny, muszą również sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom oceny. Wskazuje się, że podstawą do zmiany nazwiska może być chęć zmiany podyktowana złymi skojarzeniami związanymi z osobą członka rodziny (tak A. Czajkowska w: Czajkowska Alicja Zmiana imienia i nazwiska. Geneza. Komentarz. Orzecznictwo. Wzory decyzji Warszawa 2010). Tak więc opisana przez Panią sytuacja mogłaby być podstawą do zmiany nazwiska. Przy czym zwracamy Pani uwagę na fakt, że ostateczna ocena należy do organu.

Wniosek o zmianę nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. We wniosku będzie musiała Pani wskazać na jakie nazwisko chce Pani zmienić. Ponadto powinna Pani uzasadnić swój wniosek (w szczególności dlaczego chce Pani zmienić nazwisko, które Pani nosi aktualnie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michelin 2016-07-17 17:03:33

    Chciałbym zmienić swoje nazwisko bo mi sie nie podobai jest bardzo brzydkie i obrazalskie.Gdzie można to zgłosić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika