Zmiana nazwiska po rozwodzie

Pytanie:

"Czy mam szansę na zmuszenie mojej byłej żony do powrotu do panieńskiego nazwiska? Czy pozostając przy moim nazwisku nie naruszyła prawa?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska po rozwodzie

Powrót do panieńskiego nazwiska jest uprawnieniem rozwiedzionego małżonka, a nie obowiązkiem. Co więcej uprawnienie to wykonuje się ściśle oznaczonym terminie - do trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód (art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Nie istnieje prawna możliwość przymuszenia byłego współmałżonka do powrotu do poprzedniego nazwiska.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika