Zmiana nazwiska żony na nazwisko męża

Pytanie:

Mój ślub konkordatowy odbył się 3 lata temu. Żona nie chciała przyjąć mojego nazwiska wiec została przy swoim, panieńskim. Teraz, trzy lata później, już nie mieszkamy razem i będę zaczynał wkrótce postępowanie rozwodowe. Moja zona podczas jednej z kłótni powiedziała, że może zmieni nazwisko na moje. W jaki sposób mogę zablokować zonie możliwość zmiany nazwiska na moje?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo konkordatowe kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci. W tym zaświadczeniu znajduje się informacja jakie nazwisko nosić będzie Pana żona w trakcie trwania małżeństwa. Zmiana nazwiska przez Pana żonę w trybie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest niemożliwa, gdyż dokonała ona juz takiego wyboru.

Jednakże zgodnie z ustawą o zmianie imion i nazwisk zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię lub nazwisko może nastąpić na jego wniosek. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:

1. nosi nazwisko:

  • ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
  • o brzmieniu niepolskim,
  • posiadające formę imienia;

2. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.

Naszym zdaniem żadna okoliczność uzasadniająca zmianę nie zachodzi, a zatem żona nie może dokonać zmiany nazwiska i przyjąć pańskie jeśli go nie używała, lecz własnego panieńskiego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

anna

20.1.2015 16:0:48

Re: Zmiana nazwiska żony na nazwisko męża

Dzien dobry. Bardzo prosze o porade, poniewaz juz sama nie wiem gdzie mam sie zwrocic. Urzedy odsylaja mnie i tak chodze, jezdze i praktycznienic nie zalatwilam. Otoz przed kilkoma laty wzielam slub w niemczech, zostawiajac dotychczasowe nazwisko. Teraz zdecydowalam sie na zmiane nazwiska i chcialam wyrobic ddowod osobisty na nowe nazwisko. Okazalo sie ze musze umiejscowic akt malzenstwa, co tez zrobilam. Ale w zwiazku z tym iz mialam dwa odpisy aktu malzenstwa....jeden stary na dotychczasowe nazwisko, a drugi wydano Mi nowy z nowym nazwiskiem. Pani w usc powiedziala, ze umiejscowieniu podlega tylko ten ostateczny i tak zrobila. Na podstawie tego aktu nie möge sobie wyrobic dowodu osobistego, poniewaz brak jest adnotacji.kiedy nastapila zmiana nazwiska. Czytajac akt mozna domniemywac, ze zmiana nazwiska nastapila w dniu slubu. Juz nie wiem co zrobic, poniewaz nikt dokladnie nie wie Jak powinnamto zalatwic. Bardzo prosze o pomoc.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: