Zmiana nazwiska żony na nazwisko męża
Pytanie:
"Mój ślub konkordatowy odbył się 3 lata temu. Żona nie chciała przyjąć mojego nazwiska wiec została przy swoim, panieńskim. Teraz, trzy lata później, już nie mieszkamy razem i będę zaczynał wkrótce postępowanie rozwodowe. Moja zona podczas jednej z kłótni powiedziała, że może zmieni nazwisko na moje. W jaki sposób mogę zablokować zonie możliwość zmiany nazwiska na moje?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska żony na nazwisko męża
Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo konkordatowe kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci. W tym zaświadczeniu znajduje się informacja jakie nazwisko nosić będzie Pana żona w trakcie trwania małżeństwa. Zmiana nazwiska przez Pana żonę w trybie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest niemożliwa, gdyż dokonała ona juz takiego wyboru.
Jednakże zgodnie z ustawą o zmianie imion i nazwisk zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię lub nazwisko może nastąpić na jego wniosek. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
1. nosi nazwisko:
-
ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
-
o brzmieniu niepolskim,
-
posiadające formę imienia;
2. pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.
Naszym zdaniem żadna okoliczność uzasadniająca zmianę nie zachodzi, a zatem żona nie może dokonać zmiany nazwiska i przyjąć pańskie jeśli go nie używała, lecz własnego panieńskiego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?