Zmiana nazwy firmy - zgłoszenia do urzędów

Pytanie:

Zamierzam zmienić nazwę firmy bo jest za długa i dużo firm myli ją z nazwą innej firmy. Czy wystarczy w tym celu złożyć zmianę we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej? Poinformować US, ZUS, Sanepid, PIP, bank w którym mam rachunek firmy? Jaki jest termin na poinformowanie tych instytucji o zmianie? Czy w trakcie zmiany mogę wystawiać faktury jeszcze ze starą nazwą firmy czy już z nową? Kiedy mam zmienić pieczątki, czy przez pewien czas mogę używać pieczątki imiennej? Kto i jakie opłaty pobiera ode mnie przy zmianie nazwy firmy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Termin zgłaszania zmian do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 14 dni. Wniosek o wpis oraz zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie podlega opłacie. Zmianę tę należy zgłosić również w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. Podatnicy mają bowiem obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego. Terminy aktualizacji dla podatnika podatku od towarów i usług wynosi 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Natomiast dla pozostałych podatników podatku od osób fizycznych termin ten (co do zasady) wynosi 30 dni. Termin powiadomienia ZUS-u o zmianach wynosi 14 dni. O zmianie tej należy również powiadomić bank, należy również zmienić pieczątkę. Wydaje się, że z praktycznego punktu widzenia, najlepiej by pieczątka była zmieniona wraz ze zmianą nazw. Na fakturach powinna być wskazana aktualna nazwa firmy.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Konrad

22.11.2018 11:58:27

Re: Zmiana nazwy firmy - zgłoszenia do urzędów

zmiana nazwy firmy faktycznie wiąże się z szeregiem działań, które należy podjąć przy zmianie. Dlatego warto przy tworzeniu nazwy poświęcić na to trochę więcej czasu i uważności - poszukać inspiracji, np. w sieci na blogach kreatywnych (http://dobreimiefirmy.pl/), aby stworzyć nazwę, której nie będzie tak podobna do konkurencji funkcjonującej na rynku.

Gela

14.10.2010 23:29:29

Re: Zmiana nazwy firmy - zgłoszenia do urzędów

Ta odpowiedź jest żenująca, niekompletna i nie do końca prawdziwa. Zgłoszenie zmian odbywa się w organie rejestrującym działalność gospodarczą, który powiadamia właściwy US, ZUS oraz Urząd Statystyczny. Tzw. jedno okienko.

Magda

31.8.2010 14:39:34

Re: Zmiana nazwy firmy - zgłoszenia do urzędów

Odpowiedź nie jest pełna w stosunku do pytania. Brakuje informacji od kiedy można stosować nową nazwę na fakturach oraz o pieczątce imiennej. Nie ma informacji że aktualizacja danych w innych instytucjach poza EDG nie niesie ze sobą żadnych kosztów, w odpowiedzi jest tylko mowa o terminach. Spodziewałam się większej dokładności - za tą odpowiedź mogłabym jedynie zapłacić 50 groszy, a nie 6 zł... Pzdr.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: