zmiana opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej

Pytanie:

"Chciałabym złożyć do Sądu wniosek o zmianę opiekuna prawnego swojej ubezwłasnowolnionej mamy. Mój ojciec obecny, opiekun prawny, nie czuje się na siłach sprawować dalej opieki nad mamą. Od dłuższego czasu to ja zajmuje się jej sprawami. Co muszę zrobić ?"

Odpowiedź prawnika: zmiana opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej

Należy wskazać, iż prawo - co do zasady - nie przewiduje dokumentu takiego jak "wniosek o zmianę opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej", ani postępowania o "zmianę opiekuna" takiej osoby. Jak możemy bowiem przeczytać w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., sygn. akt. III CZP 30/99 , przesłanki materialnoprawne wykluczają rozpoznawanie w postępowaniu opiekuńczym sprawy o „zmianę opiekuna”.

Nie oznacza to jednak, że w praktyce nie występuje postępowanie, które w swoich skutkach jest podobne do postępowania o "zmianę opiekuna prawnego" osoby ubezwłasnowolnionej.

Prawo przewiduje bowiem następujące rodzaje postępowań:

1) o zwolnienie opiekuna z opieki, oparte o treść normy art. 169 k.r.o. w zw. z art. 175 k.r.o. oraz

2) o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej, oparte o treść normy art 145 k.r.o. w zw. z art. 175 k.r.o.

Choć z formalnego punktu widzenia są to sprawy i postępowania całkowicie osobne, w praktyce sądy, z przyczyn pragmatycznych, łączą je do wspólnego rozpoznania (tak m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., sygn. akt. III CZP 30/99).

 

Dlatego też w celu zmiany opiekuna prawnego Pani mamy, obecny jej opiekun powinien złożyć do sądu wniosek o zwolnienie ze sprawowanej funkcji oraz o ustanowienie Pani nowym opiekunem prawnym swojej mamy.

Sądem właściwym w tych sprawach jest zawsze sąd rejonowy, wydział rodzinny i opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • andrzej2019 2021-05-26 19:42:58

    Jak w praktyce wygląda zmiana opiekuna prawnego? Czy sąd nadzoruje rozliczenie się opiekuna (który złożył rezygnację) z majątku podopiecznego? Czy ustępujący i nowy opiekun podpisują w obecności sądu odpowiedni protokół? Co w sytuacji gdy nowy opiekun stwierdzi nieprawidłowości w postępowaniu poprzedniego opiekuna?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika