Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Należy wskazać, iż prawo - co do zasady - nie przewiduje dokumentu takiego jak "wniosek o zmianę opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej", ani postępowania o "zmianę opiekuna" takiej osoby. Jak możemy bowiem przeczytać w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., sygn. akt. III CZP 30/99 , przesłanki materialnoprawne wykluczają rozpoznawanie w postępowaniu opiekuńczym sprawy o „zmianę opiekuna”.
Nie oznacza to jednak, że w praktyce nie występuje postępowanie, które w swoich skutkach jest podobne do postępowania o "zmianę opiekuna prawnego" osoby ubezwłasnowolnionej.
Prawo przewiduje bowiem następujące rodzaje postępowań:
1) o zwolnienie opiekuna z opieki, oparte o treść normy art. 169 k.r.o. w zw. z art. 175 k.r.o. oraz
2) o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej, oparte o treść normy art 145 k.r.o. w zw. z art. 175 k.r.o.
Choć z formalnego punktu widzenia są to sprawy i postępowania całkowicie osobne, w praktyce sądy, z przyczyn pragmatycznych, łączą je do wspólnego rozpoznania (tak m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., sygn. akt. III CZP 30/99).
Dlatego też w celu zmiany opiekuna prawnego Pani mamy, obecny jej opiekun powinien złożyć do sądu wniosek o zwolnienie ze sprawowanej funkcji oraz o ustanowienie Pani nowym opiekunem prawnym swojej mamy.
Sądem właściwym w tych sprawach jest zawsze sąd rejonowy, wydział rodzinny i opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu.