Zmiana postanowienia sądu opiekuńczego
Pytanie:
"Trzy lata temu sąd na mocy ugody orzekł o formie kontaktów ojca z dzieckiem, oraz ustalił miejsce pobytu dziecka przy matce. W tym roku ojciec wniósł do sądu wniosek o zmianę miejsca pobytu dziecka przy nim. Sąd nie uwzględnił jego wniosku. Art.577 kpc mówi, że miejsce pobytu może być zmienione mimo już prawomocnego postanowienia sądu. Czy ojciec dziecka może złożyć ponownie nowy wniosek o zmianę miejsca pobytu syna? Matka dziecka wciąż uniemożliwia mu z synem kontakty, a także ma wyraźne zaburzenia psychiczne. W jakim czasie można złożyć ponownie ten wniosek, po uprawomocnieniu się postanowienia? A czy można składać ten wniosek jeszcze przed uprawomocnieniem się postanowienia? Czy należy czekać na uprawomocnienie?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowienia sądu opiekuńczego
Art. 577 kodeksu postępowania cywilnego pozwala sądowi opiekuńczemu zmienić swe postanowienie, nawet prawomocne, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Jest to wyjątek od zasady, iż prawomocne postanowienie orzekające co do istoty sprawy nie może być zmienione ani uchylone. Sąd opiekuńczy nie może odrzucić wniosku o wszczęcie postępowania (na podstawie art. 199 § 1 pkt 2 w zw. z art. 13 § 2 kpc) z tego względu, że sprawa została już prawomocnie osądzona.
Oznacza to, iż można ponownie składać wniosek o zmianę postanowienia sądu opiekuńczego, mimo iż poprzednio sąd taki wniosek oddalił. Jednakże należy pamiętać, iż sąd zmieni postanowienie wtedy, gdy zmienią się okoliczności sprawy (ewentualnie sposób ich oceny) lub stan prawny. Nie ma żadnego terminu, który należy zachować od uprawomocnienia się poprzedniego postanowienia do złożenia kolejnego wniosku.
Art. 577 dotyczy rozstrzygnięć zarówno prawomocnych, jak i nieprawomocnych (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 30 kwietnia 1997 r. o sygn. III CKU 19/97, OSNC 1997/9 poz. 138).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?