Zmiana składu sędziowskiego

Pytanie:

"Aktualnie prowadzę sprawę w Sądzie Pracy i równolegle, w tym samym temacie wyszedłem z zawiadomieniem o przestępstwie, które zostało odrzucone. Uzasadnienie pokazuje, że jest to wynik działań "ważnej" instytucji, przeciwko której wystąpiłem. Składając apelację domniemywam, że czeka ją ten sam los co postępowania karnego. Jak uzasadnić i do kogo skierować wniosek o zmianę Sądu Apelacyjnego?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana składu sędziowskiego

Sprawy z zakresu prawa pracy toczą się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Strona nie ma możliwości wystąpienia o zmianę sądu apelacyjnego, może jedynie wystąpić o wyłączenie konkretnego sędziego. Choć oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy w rezultacie wszyscy sędziowie zostają wyłączeni i sprawa musi być przekazana do innego sądu. Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:

  • w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
  • w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.
  • w sprawach, w których brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, dotyczących tej skargi.

Niezależnie od tych przyczyn strona może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego, jeśli uzna, że między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego.

Wniosek taki można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika