Zmiana sposobu użytkowania budynku

Pytanie:

"Jestem właścicielem obiektu zabytkowego. Aktualnie figuruje on w ewidencji jako budynek biurowy. Przygotowane są projekty na zmianę jego użytkowania z biurowego na mieszkalny. Na prowadzenie robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy w związku z tym muszę wcześniej wystąpić w wnioskiem o zmianę sposobu użytkowania budynku, czy mogę zrobić to w ramach procedury uzyskania zgody na budowę? Czy w sytuacji gdy zmiany adaptacyjne budynku zabytkowego wymagają uzyskania zgody na budowę konieczne jest wcześniejsze wystąpienie z wnioskiem o zmianę przeznaczenia użytkowania budynku z biurowego na mieszkalny?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zgodnie z art. 55 ustawy Prawo budowlane, przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:

  1. na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy; 
  2. zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
  3. przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

W punkcie pierwszym w/w przepisu, zostały enumeratywnie wymienione rodzaje budynków, w przypadku, których budowy konieczne jest ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Do grupy tych budynków należą m.in. budynki biurowe i konferencyjne (kategoria XVI) oraz pozostałe budynki mieszkalne (kategoria XIII). Decyzja ta jest więc wydawana w ramach procedury procesu budowlanego - dopuszczenia do użytkowania budynku.

Od powyższej decyzji należy odróżnić decyzję o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Z koniecznością uzyskania takiej decyzji, będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy roboty budowlane, na które zostało wydane pozwolenie na budowę nie będą dotyczyły całego budynku, np. gdy będą dotyczyły tylko planowanej rozbudowy. Wówczas będzie konieczne uzyskanie decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania co do części budynku nie objętej robotami budowlanymi, a tym samy nie objętej pozwoleniem na budowę.

Jeśli, więc zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego (jego części) wymaga wykonania robót objętych pozwoleniem na budowę, rozstrzygnięcia w sprawie zmiany sposobu użytkowania dokonuje się w pozwoleniu na budowę.

Jeżeli w niniejszej sytuacji roboty objęte pozwoleniem na budowę, dotyczą całej nieruchomości, wówczas nie będzie konieczne uzyskanie osobnej decyzji o zmianie sposobu użytkowania, albowiem w decyzji o pozwoleniu na budowę, zostanie to ujęte.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika