Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenia

Pytanie:

"Pracodawca przedłożył pracownikowi do podpisania w dniu 31.03.2005 r. kartkę papieru bez ścisłego wskazania do kogo dokument jest skierowany (nazwa firmy itd.) z następującą treścią: \"proszę o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.03.2005 r. i kontynuowanie dalej na umowie zlecenie\". Czy z prawnego punktu widzenia podpisanie takiego dokumentu przez pracownika skutkuje bezpośrednią zgodą na zamianę umowy z dniem następnym - tzn. 1 kwietnia na umowę zlecenie i czy istnieje szansa na wycofanie się z takiej decyzji? Czy taki dokument ma moc prawną i czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenia

Rozważenia wymaga fakt w jaki sposób należy tłumaczyć zachowanie pracodawcy? Można by uznać, że pracodawca wystąpił z propozycją rozwiązania stosunku pracy za porozumienie. Poprzez podpisanie takiego dokumentu pracownik wyraża zgodę na rozwiązanie stosunku pracy w oznaczonym dniu. Przy czym nie jest możliwe wiązanie z takim możliwości kontynuacji zatrudnienia na podstawie już umowy zlecenia. W piśmie takim powinny się znajdować postanowienia dotyczące zawarcia umowy zlecenia. Nie ma bowiem automatyzmu, że w razie rozwiązania umowy o pracę praca będzie kontynuowana na podstawie umowy zlecenia. Należy potraktować takie pismo jako zawierające propozycję rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem i jednocześnie umowę zlecenie. Umowa zlecenia może określać, że zleceniobiorca przystąpi do wykonania zlecenia w określonym dniu.

Poza tym należy wskazać, że jeśli pracownik wykonuje tą samą pracę, w tych samych warunkach, to takie postanowienie jest nieskuteczne. Bowiem doszło by do rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem a następnie nawiązania umowy zlecenia i wykonywania tej samej pracy, w tych samych warunkach. Zatem taką umowę zlecenie należałoby tłumaczyć jako zawarcie umowy o pracę. W takim przypadku postępowanie pracodawcy nie będzie kwalifikowane jako zgodne z prawem.

Strona zawsze może się powoływać na wadę oświadczenia woli. Stroną taką jest zarówno pracownik ja i również pracodawca. Pan jako pracownik mógł by się powoływać ewentualnie na brak świadomości przy składanym oświadczeniu woli. Fakt ten należy jednak udowodnić. Możliwe byłoby też powołanie się na podstęp pracodawcy. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem podstępu, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Natomiast oświadczenie woli złożone w stanie wyłączającym świadomość jest nieważne z mocy samego prawa. Powołanie się na wadę oświadczenia woli musi być udowodnione przez pracownika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marian,polowczyk 2017-09-28 12:58:27

    pracuje,jako,ohroniarz,na,umowe,o,prace,mialem,stopien,nieplnsprawnosci,umiarkowny,teraz,miam,leki,pracodawca,propnuje,mi,umowe,zlecenie,mam,60,latzadnych,swiadczen,zus,w,firmie,pracuje5,lat

  • Aga 2013-01-03 20:05:18

    Bardzo proszę o informację, jakie są konsekwencje prawne dla Pracodawcy, jeśli sytuacja wygląda tak, jak ta opisana poniżej (te sama praca, te same warunki). "Poza tym należy wskazać, że jeśli pracownik wykonuje tą samą pracę, w tych samych warunkach, to takie postanowienie jest nieskuteczne. Bowiem doszło by do rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem a następnie nawiązania umowy zlecenia i wykonywania tej samej pracy, w tych samych warunkach. Zatem taką umowę zlecenie należałoby tłumaczyć jako zawarcie umowy o pracę. W takim przypadku postępowanie pracodawcy nie będzie kwalifikowane jako zgodne z prawem." Czy Pracodawca ma prawo w razie sprzeciwu Pracownika wobec umowy zlecenia rozwiązać umowę o pracę, zwolnić Pracownika, mimo, że nie ma innych podstaw do zwolnienia? Dziękuję za odpowiedź

  • KAMILA 2012-01-30 12:41:49

    Mam pytanie odnośnie tego problemu. Czy po nawiązaniu umowy zlecenia po rozwiązaniu umowy o prace pracodawca może odprowadzać składki na pracownika który przeszedł z umowy o pracę na umowe zlecenie??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika