Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę

Pytanie:

Byłem do tej pory zatrudniony jako programista na podstawie umowy zlecenia. Praca była wykonywana w siedzibie firmy. Czy zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zmienić poprzednią umowę na umowę na czas wykonania określonej pracy, czy też jedyną możliwością w świetle nowych przepisów jest zatrudnienie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i nie rodzi takich skutków jak umowa o pracę (bez względu na jej rodzaj). Jeżeli strony łączy stosunek prawny posiadający cechy stosunku pracy (np. praca wykonywana jest w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę), to należy pamiętać, iż od 29 listopada obowiązuje sformułowany wprost zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną (do których należy zlecenie). Umowa na czas wykonania określonej pracy także jest umową o pracę (zatrudnieniem) i w związku z powyższym, Pana zleceniodawca powinien nawiązać z Panem stosunek pracy, skoro Pana działalność spełnia warunki, które charakteryzują stosunek pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Gosia

15.4.2015 16:18:7

Re: Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę

Ja również potrzebuję stworzyć takie podanie i totalnie nie wiem jak, mógłby mi ktoś poradzić?

ada

2.11.2011 23:16:31

Re: Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę

witam konczy mi sie niebawem trzecia juz umowa zlecenia a chciałabym pracowac na tym samym stanowisku w tej samej firmie ale juz na umowe o prace. wiem ze musze napisac podanie, prosze o pomoc w napiasniu takiego podania,aby bylo ono dobrze zinterpretowane w mojej firmie. Z góry dzięki za pomoc.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: