Zmiana wymiaru czasu pracy z niepełnego na pełny

Pytanie:

"Długoletni pracownik instytucji do poprzedniego roku był zatrudniony na pełny etat. Następnie tegoż pracownika oraz jego kolegów (także długoletnich pracowników) namówiono pod groźbą zwolnienia z pracy (nie do udowodnienia), aby podpisał oświadczenie o tym, że zgadza się pracować na 7/8 etatu. Wszyscy pracownicy podpisali. Skutkiem było zmniejszenie się wynagrodzenia. Aktualnie od początku tego roku przyjmuje się nowych pracowników na takie same stanowiska, z takimi samymi kwalifikacjami, z tym że na pełny etat z wyższym wynagrodzeniem. Pracownicy którzy podpisali takie oświadczenia czują się oszukani, tym bardziej że pracują w tej instytucji od wielu lat. Czy jest to nierówne traktowanie pracowników? Jakie możliwości mają pracownicy, aby się bronić przed takim postępowaniem? Czy mają szansę wrócić na pełne etaty?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana wymiaru czasu pracy z niepełnego na pełny

Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru czasu pracy pracownika. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może otrzymywać niższe wynagrodzenie niż pracownik zatrudniony na pełny etat, jednakże zakres obowiązków tego pracownika i czas pracy powinien być odpowiednio niższy niż pracownika zatrudnianego na pełny etat. Zatrudnienie pracownika na niepełnym etacie i w związku z tym wypłacanie mu niższego wynagrodzenia, a jednocześnie wyznaczenie takiemu pracownikowi identycznego zakresu obowiązków co pracownikowi zatrudnionego na pełnym etacie stanowi niedozwoloną dyskryminację.

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma w stosunku do pracodawcy roszczenie o zmianę wymiaru czasu pracy z niepełnego etatu na pełny etat. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, jeżeli ma ku temu obiektywne możliwości. Zatrudnianie kolejnych pracowników na takie same stanowiska jednak w pełnym wymiarze czasu pracy świadczy o tym, że pracodawca ma obiektywne możliwości zatrudnienia pracownika na pełny etat, w związku z czym powinien uwzględnić wniosek pracownika. Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika, pracownik może wystąpić do sądu pracy z wnioskiem o zmianę wymiaru czasu pracy z niepełnego na pełny etat.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika