Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy ustalić w jakim charakterze dana osoba była przesłuchiwana. Skoro osoba przesłuchiwana była pouczona o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, to oznacza, że osoba ta była przesłuchiwana w charakterze świadka.
Oczywiście jest dopuszczalne ponowne złożenie zeznania, które w sposób znaczny odbiega od wcześniejszych jego zeznań. Stwierdzenie przeciwne uniemożliwiałoby bowiem organom procesowym dotarcie do prawdy, która jest naczelną zasadą procesu karnego. Zmiana zeznań jest do wyobrażenia przede wszystkim w sytuacjach gdy świadek sobie coś przypomni. Świadek może dojść do wniosku, że protokół przesłuchania jest spisany prawidłowo lub nie tak jak świadek zamierzał to wyrazić. W takich sytuacjach świadek może wnosić o sprostowanie protokołu.
Jeżeli świadek celowo zeznał nieprawdę lub zataił prawdę wówczas może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu opisanego w art. 233 § 1 kk.
W przypadku gdy świadek jest przesłuchiwany na rozprawie i jego zeznanie jest odmienne niż poprzednio wówczas jest możliwość odczytania na rozprawie w odpowiednim zakresie protokołów złożonych poprzednio zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę.