Zniesienie współwłasności-opłata od wniosku

Pytanie:

"Wiem, że wysokość wpisu w sprawach o zniesienie współwłasności wynosi 1/5 część wpisu stosunkowego, obliczoną od "wartości przedmiotu współwłasności". Co oznacza "wartość przedmiotu współwłasności" w wypadku, gdy jestem właścicielem 3/4 nieruchomości i wnioskuję o zniesienie współwłasności poprzez spłatę udziału drugiego współwłaściciela (1/4)? Czy jest to 100% wartości nieruchomości czy tylko 1/4? Kiedy dokonuje się tej opłaty skoro w momencie składania wniosku wartość nieruchomości nie jest znana (wycena dopiero się odbędzie)?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności-opłata od wniosku

Wysokość wpisu stosunkowego oblicza się od wartości przedmiotu współwłasności, czyli całej nieruchomości. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki (art. 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Ta sama ustawa stanowi, iż w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sprawy, jeżeli od tej wartości zależy wysokość opłaty, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna. Wynika z tego, że to sam zainteresowany musi dokonać oceny wartości przedmiotu, którego pismo dotyczy (tu nieruchomości, stanowiącej przedmiot współwłasności).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika