Zniesienie współwłasności przez wierzyciela

Pytanie:

"Dysponuję tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi który, jak ustaliliśmy wspólnie z komornikiem, jest współwłaścicielem kilku nieruchomości - niezabudowanych działek. Jedne z nich posiada na spółkę z żoną, inne na spółkę z kimś spoza rodziny. Wiem, że gdy dłużnik jest współwłaścicielem budynków (domów mieszkalnych) to egzekucja jest niemal niemożliwa praktycznie, gdyż nikt nie zechce kupić części domu. A jak jest w przypadku działek - współwłasności? Czy można dokonać ich podziału w celu egzekucji, aby wydzielić część należącą do dłużnika i tę część sprzedać - zlicytować? "

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności przez wierzyciela

W przypadku gdy dłużnik jest współwłaścicelem nieruchomości, nie posiada on części nieruchomości, lecz pewien idealny udział w całości. Zgodnie z art. 211 kodeksu cywilnego to każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności poprzez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Przepisy kc nie przewidują podobnego uprawnienia dla wierzyciela, uprawnienia takiego nie wprowadzają również przepisy postępowania egzekucyjnego. W opisanej sytuacji powinna odbyć się egzekucja z udziału w nieruchomości. Osoba, która nabędzie udział i stanie się współwłaścicielem, będzie mogła żądać zniesienia współwłasności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika