Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Pytanie:

"Czy w okresie wypowiedzenia, w którym pracownik korzysta z zaległego urlopu, następuje przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego, okres wypowiedzenia przedłuża się o okres zwolnienia? Jeśli pracownik występuje o skrócenie okresu wypowiedzenia, w którym miał wykorzystać zaległy urlop, to pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu za pozostały do wykorzystania urlop?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Co do zasady, w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika obowiązuje zakaz wypowiadania umowy o pracę. Jednak w opisanym przypadku wypowiedzenie zostało już dokonane, a pracownik zachorował w jego trakcie. Skoro urlop został przerwany przez chorobę, to jeżeli pracownik nie zdoła już wykorzystać go w okresie trwającego wypowiedzenia, to po okresie wypowiedzenia pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Samo wypowiedzenie nie ulega jednak przedłużeniu. Po dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik może oczywiście wnioskować o skrócenie okresu wypowiedzenia. Nie ma też przeszkód, aby pracodawca przychylił się do takiego wniosku, jednak należy przy tym pamiętać, iż w razie gdyby w efekcie takiego postępowania pracownik nie zdążył wykorzystać przysługującego mu urlopu, pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Zgodnie bowiem z artykułem 171 kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Opisana w stanie faktycznym sytuacja spełnia warunki postawione w tym przepisie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika