Zwolnienie od opłacania pozwu a opłata od apelacji

Pytanie:

"Czy jeżeli Sąd I instancji postanowieniem zwolnił powoda od opłaty od pozwu, to obowiązuje ono we wszystkich instancjach? Jeśli nie, to czy wraz z apelacją ponownie należy składać wniosek o zwolnienie ze względu na trudną sytuację ekonomiczną?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie od opłacania pozwu a opłata od apelacji

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż strona w postępowaniu została zwolniona częściowo od kosztów sądowych. W opisanej sytuacji mamy więc do czynienia ze zwolnieniem z konkretnej opłaty, jakim jest wpis od wniesienia pozwu. Zwolnienie od konkretnej opłaty nie rozciąga się w tym wypadku na ewentualne wniesienie apelacji. Oznacza to, że konieczne jest ponowne wniesienie o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z wniesieniem apelacji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika