Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych
Pytanie:
"Jesli zwalniam pracownicę, która w oddziale firmy pracowała na stanowisku sekretarki dlatego, że ww. oddział zostaje wcielony do centrali firmy i jej stanowsko staje się zbędne czy podana przyczyna na wypowiedzeniu -"likwidacja Pani stanowiska pracy" daje podstawę by kwalifikować takie zwolnienie do przyczyn ekonomicznych? W terminie 3 miesięcy liczba odchodzących nie przekroczyła 10% zatrudnionych."
Odpowiedź prawnika: Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych
Nalezy przyjąć, że likwidacja stanowiska pracy związana jest z przyczynami ekonomicznymi. Należy jednak zaznaczyć, że przesłanką zastosowania ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy jest także rozwiązanie stosunku pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi, co w analizowanym przypadku wydaje się bezsporne. Fakt, iż zwolnienia obejmują w okresie 3- miesięcznym mniejszą niż określona w ustawie liczbę pracowników nie niweczy prawa pracownika do otrzymania odprawy z tytułu zwolnień grupowych, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób. W związku z faktem, iż już od dnia jutrzejszego (1 stycznia 2004 r.) obowiązuje nowa ustawa o zwolnieniach grupowych, nie sposób nie odnieść się do jej uregulowań. Nowa ustawa rezygnuje z okreslenia dokładnych przyczyn rozwiązania stosunku pracy na rzecz ogólnego sformułowania "przyczyn niedotyczących pracowników". W związku z tym każde rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem z przyczyn nie dotyczących pracownika kwalifikowane bedzie jako zwolnienie grupowe.Nowa ustawa ma zastosowanie - podobnie jak obecnie obowiązujące uregulowanie - do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20pracowników. W nowej ustawie, podobnie jak to jest do tej pory, powtórzono zasadę, iż pracownik nabywa prawo do świadczeń wynikających z tej ustawy (odprawy) nawet wówczas, gdy w okresie 3o dni następuje rozwiązanie stosunku pracy z mniejszą ilością pracowników, iż to jest wymagane by dane zwolnienia zakwalifikować do zwolnień grupowych. Innymi słowy, jeżeli Pani firma zatrudnia co najmniej 20 pracowików, w każdym przypadku rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika będzie rodziło obowiązek wypłaty odprawy. Zapraszamy także do lektury porady Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?