Zwolnienie z opłat fundacji

Pytanie:

"Z jakich opłat w urzędach, czy opłat skarbowych zwolniona jest fundacja i na jakiej podstawie prawnej? "

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie z opłat fundacji

Na podstawie art. 8 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej, z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej zwolnione zostały organizacje pożytku publicznego, jeżeli składają podania, występują z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej lub z wnioskiem o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia, bądź wystawiają dokumenty - wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zatem zwolnienie fundacji z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej ma miejsce tylko wówczas, gdy fundacja ta jest organizacją pożytku publicznego. Więcej informacji na temat organizacji pożytku publicznego oraz czynności niezbędnych do uzyskania statusu takiej organizacji można znaleźć w poradzie "Jak prawo pomaga pomagać, czyli jak zostać organizacją pożytku publicznego i co to oznacza?"


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika