Zwoływanie zgromadzenia wspólników przez wspólnika

Pytanie:

Wspólnik zażądał zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia. Zarząd ma 2 tygodnie czasu na jego zwołanie. Wg ksh jeżeli Zarząd tego nie uczyni ma prawo zwołać je wspólnik. Umowa spółki nie reguluje tej kwestii. Czy wspólnik musi mieć upoważnienie sądu rejestrowego, by zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 236 ksh wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników.

W myśl art. 237 ksh, jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane, sąd rejestrowy może, po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia, upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników występujących z tym żądaniem. Sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia. Zgromadzenie, o którym mowa w § 1, podejmuje uchwałę rozstrzygającą, czy koszty zwołania i odbycia zgromadzenia ma ponieść spółka.

Zatem jeżeli zarząd nie uwzględnił żądania wspólników, wspólnicy powinni uzyskać stosowne upoważnienie sądu, by móc zwołać zgromadzenie wspólników.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: