Zwrot alimentów płaconych na nie swoje dziecko

Pytanie:

"Po 20 latach od urodzenia córki zrobiłem badania genetyczne i okazało się, że nie jestem biologicznym ojcem (niezgodność w 7 markerach - wysoka niezgodność). Z byłą żoną rozwiodłem się 19 lat temu i przez cały czas płaciłem alimenty na nieswoje dziecko. Żona, po tym jak wysłałem jej wyniki badań od razu przyznała się do tego, że wie kto jest ojcem dziecka, zna jego imię i nazwisko, ale że dziecku nie powie itd. ( mam to nagrane). Napisała do komornika że nie chce już ode mnie alimentów. Dziecko nosi moje nazwisko, ale ja mam prawdziwe swoje dziecko z drugą żoną, która mnie kocha i nie oszukuje i chcę zapobiec, by po mojej śmierci dziedziczyła tylko moja prawowita - genetyczna córka (nie mogę jej okradać). Wiem, że zaprzeczenia ojcostwa można dokonać tylko w ciągu 6 miesięcy po urodzeniu dziecka (jakie to jest chore, jeżeli można powiedzieć, że w tym czasie małżonkowie się jeszcze kochają to nikt nie podejrzewa żeby robić badania genetyczne). Co mogę zrobić by oddała mi była żona pieniądze z alimentów i czy można odkręcić to ojcostwo, które było podjęte pod wpływem oszustwa żony? "

Odpowiedź prawnika: Zwrot alimentów płaconych na nie swoje dziecko

Zgodnie z przepisami, mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Również o unieważnienie uznania dzieckamoże ządać mężczyzna, który je uznał w ciągu jedengo roku od dnia uznania. 

Po tym okresie powództwo o zaprzeczenie ojcostwa lub unieważnienie uznania  może wnieść  prokurator ( zgodnie z art. 86 kro, powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz o unieważnienie uznania dziecka może wytoczyć także prokurator ). Z przepisem tym koresponduje przepis procedury cywilnej, zgodnie z którym prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie.

W związku z powyższym, w Pana przypadku należy zwrócić się do prokuratora z wnioskiem o wszczęcie postępowania. To czy prokurator wystąpi z odpowiednim powództwem, będzie jednak zależało od jego uznania. Należy również pamiętać, że: „(...)Nie pozbawiona znaczenia jest również kwestia, czy uprawnienie materialnoprawne prokuratora do wytaczania powództw w sprawach określonych wprost w art. 86 może podlegać ocenie sądu z punktu widzenia zasad współżycia społecznego (art. 5 k.c.). Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu 7 sędziów z dnia 7 czerwca 1971 r., III CZP 87/70 (OSNCP 1972, poz. 42), dał wyraz temu, że chociaż w myśl art. 7 k.p.c. wystąpienie z pozwem o zaprzeczenie pochodzenia dziecka zależy od własnej oceny prokuratora, nie oznacza to, by powództwa takie nie podlegały ocenie sądu z punktu widzenia zasad współżycia społecznego, jak również z punktu widzenia zgodności prawa realizowanego w powództwie z jego społecznym przeznaczeniem" (tak: Piasecki Kazimierz w: Najnowsze wydanie: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie III). Tak więc nawet wniesienie powództwa przez prokuratora w sytaucji gdy nie jest Pan biologicznym ojcem i są na to dowody nie gwarantuje wygranej.

Natomiast o ewentualny zwrot alimentów, w sytuacji gdyby Pana ojcostwo zostało zaprzeczone (dopóki tak się nie stanie jest Pan prawnym ojcem dziecka) mógłby Pan zwracać się do dziecka (należałoby pozwać dziecko), a nie do żony. Alimenty były bowiem zasądzone na rzecz dziecka. Pamiętać należy jednak, że w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 11 października 1982 r., sygn. akt III CZP 22/82 stanowiącej zasadę prawną zostało wskazane, że: „Mąż matki, zobowiązany prawomocnym wyrokiem do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, może z chwilą prawomocnego obalenia domniemania jego ojcostwa w drodze zaprzeczenia ojcostwa żądać ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał co do świadczeń alimentacyjnych nie spełnionych do tej chwili". W uzasadnieniu tej uchwały czytamy: Świadczenia alimentacyjne, spełnione względem dziecka przez męża jego matki w okresie istnienia domniemania ojcostwa, były świadczeniami prawnie uzasadnionymi niezależnie od tego, czy ich spełnienie nastąpiło w wykonaniu wyroku zasądzającego alimenty albo umowy czy też dobrowolnie. Spełnionych świadczeń nie można - jak już wyżej wspomniano - uznać za nienależne, skoro mąż matki był w tym okresie zobowiązany względem dziecka, któremu świadczył alimenty. Gdyby przyjąć, że - wbrew powyższym wywodom - mężowi matki przysługuje roszczenie o zwrot świadczeń, spełnionych przed prawomocnym zaprzeczeniem jego ojcostwa, należałoby w konsekwencji uznać, że mąż matki miałby roszczenie o wynagrodzenie za osobisty wkład pracy w utrzymanie i wychowanie dziecka w okresie obowiązywania domniemania ojcostwa oraz za prowadzenie jego spraw, taką jednak wykładnię trudno by uznać za zgodną z zasadami współżycia społecznego oraz rolą i funkcją prawa". Zgodnie z tą uchwałą, nie może się Pan domagać zwrotu zapłaconych już alimentów na rzecz dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika