Zwrot kosztów oskarżycielowi posiłkowemu

Pytanie:

"Sprawa karna o groźby karalne. Prokuratura po rozpoznaniu skierowała sprawę do sądu. W sprawie występuję jako pokrzywdzony oraz oskarżyciel posiłkowy. Oskarżony otrzymał obrońcę z urzędu. Postanowiłem wziąć obrońcę prywatnie. Czy kosztami postępowania w tym przypadku kosztami obrońcy mogę obciążyć oskarżonego? Kiedy winno zgłosić się roszczenie o zwrot kosztów postępowania? Kiedy powinienem wystąpić o zwrot kosztów obrony? Czy do Wysokiego Sądu na tym procesie? Czy też z powództwa cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów oskarżycielowi posiłkowemu

O kosztach orzeka się w orzeczeniu kończącym postępowanie karne. Nie dochodzi się ich w postępowaniu cywilnym, lecz karnym. W orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie sąd określa, kto, w jakiej części i zakresie ponosi koszty procesu.

Jeżeli w orzeczeniu nie zamieszczono rozstrzygnięcia o kosztach, jak również gdy zachodzi konieczność dodatkowego ustalenia ich wysokości lub rozstrzygnięcia o kosztach postępowania wykonawczego, orzeczenie w tym przedmiocie wydaje odpowiednio sąd pierwszej instancji lub sąd odwoławczy. Oskarżony w razie skazania ponosi koszty obrony obligatoryjnej, chyba że został ustanowiony obrońca z urzędu z uwagi na ubogość oskarżonego. Niezależnie od tego od skazanego w sprawach z oskarżenia publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa oraz wydatki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Na koszty składa się zatem wspomniana opłata za obrońcę obligatoryjnego, opłata za wymierzenie kary, koszty postępowania (wydatki) oraz koszty związane z wydatkami Pana jako oskarżyciela posiłkowego. Na wydatki Pana jako strony składają się uzasadnione wydatki, w tym z tytułu ustanowienia w sprawie jednego obrońcy lub pełnomocnika. Zasądzenie tych kosztów następuje w razie skazania oskarżonego. Koszty zasądza się na rzecz Pana a nie Pana pełnomocnika. Taki wniosek z praktycznego  punktu widzenia powinien być zgłoszony do czasu wydania orzeczenia. Zasądza się koszty pełnomocnictwa nie większe niż stawki maksymalne oraz uzasadnione udokumentowane wydatki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika