Zwrot kosztów stawiennictwa
Pytanie:
"W sprawie dotyczącej rzekomych gróźb karalnych straciłam dniówkę pracy (działalność gospodarcza) oraz koszt dojazdu własnym samochodem w celu stawienia się na wezwanie policji na przesłuchanie mnie. Skoro postępowanie zostało umorzone z uwagi na "brak znamion czynu zabronionego" czy mogę domagać się zwrotu kwoty, którą wydałam na dojazd oraz którą potencjalnie mogłam zarobić? Najpierw zamierzam wysłać pismo do osoby, która zawiadomiła policję o groźbach (które oczywiście miejsca nie miały) z żądaniem zapłaty, a później ewentualnie skierować to na drogę sądową. Liczę, że może zniechęci to trochę sąsiada do podobnych pomysłów na przyszłość. Czy przed wstąpieniem na drogę sądową wskazane (konieczne) jest wysłanie takiego pisma drogą prywatną?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów stawiennictwa
Jak wynika z opisu sytuacji chce Pani pozwać sąsiada o odszkodowanie. W tego typu sprawach nie jest konieczne wysłanie do przyszłego pozwanego pisma wzywającego do zapłaty odszkodowania. Jest to jednak wskazane, gdyż może się okazać, iż pozwany uznaje powództwo i nie dał powodu do wytoczenia sprawy, a wtedy może Pani zostać obciążona obowiązkiem zwrotu kosztów na rzecz pozwanego, mimo wygranej spawy.
Nie rozstrzygajÄ…c zasadnoÅ›ci takiego powództwa, należaÅ‚oby jednak wskazać, iż zgodnie z art. 616 §1 pkt 2 kpk do kosztów procesu należą uzasadnione wydatki stron, w tym z tytuÅ‚u ustanowienia w sprawie jednego obroÅ„cy lub peÅ‚nomocnika. Pani powinna udokumentować wydatki, a organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie – wydać postanowienie w przedmiocie kosztów. Zgodnie z art. 626 a kpk zażalenie na postanowienie prokuratora albo innego organu prowadzÄ…cego postÄ™powanie przygotowawcze w przedmiocie kosztów wnosi siÄ™, odpowiednio, do prokuratora nadrzÄ™dnego nad prokuratorem, który wydaÅ‚ postanowienie, albo do prokuratora wÅ‚aÅ›ciwego do sprawowania nadzoru nad postÄ™powaniem przygotowawczym prowadzonym przez inny organ. Jeżeli prokurator nie przychyli siÄ™ do zażalenia, kieruje je do sÄ…du.
Do uzasadnionych wydatków stron można zaliczyć wszelkie zasadne i niezbędne wydatki, jakie poniosła strona procesu dla koniecznego w nim uczestnictwa. Są to koszty dojazdów, niezbędnego pobytu w hotelach, uiszczone na rzecz sądu wpłaty, zryczałtowana równowartość wydatków (tak Komentarz do kodeksu postępowania karnego, Warszawa 1999 Wydawnictwo Prawnicze, wydanie I, ss. 1812). Wskazać jednak można, iż faktycznie praktyka sądów, a prawdopodobnie także organów prowadzących postępowanie przygotowawcze, w tym zakresie jest odmienna.
W przypadku złożenia zeznań w charakterze świadka zastosowanie znajdzie dekret o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Zgodnie z jego przepisami świadek powinien zgłosić żądanie zwrotu kosztów po wykonaniu swego obowiązku w tym samym dniu, a jeżeli był wezwany na rozprawę najpóźniej nazajutrz po zakończeniu rozprawy.
Świadkowi na jego żądanie może być przyznane odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie organu prowadzącego postępowanie w wysokości udowodnionej przeciętnego jego dziennego zarobku, jednak nie wyżej niż 1.
000 zł dziennie. Świadek zamieszkały w miejscowości oddalonej ponad 10 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, do której został wezwany, może żądać wypłaty mu strawnego i zwrotu kosztów podróży od miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności i z powrotem. Sąd może przyznać zwrot kosztów podróży świadkowi zamieszkałemu bliżej niż 10 km, wszakże w odległości nie mniejszej niż 4 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, jeżeli przemawiają za tym względy słuszności. Strawne wypłaca się świadkowi w wysokości 300 zł dziennie w przypadku, jeżeli pobyt w sądzie czy innym organie i podróże w obie strony łącznie trwały ponad 12 godzin. Za koszty podróży uznaje się koszty przejazdu środkiem transportu masowego (koleją, autobusem itp.) w klasie najniższej, w braku zaś takiego środka - koszty przejazdu najtańszym z dostępnych środków lokomocji. W przypadku gdy kilku świadków korzystało z jednego pojazdu na wspólny koszt, przyznaje się każdemu z nich część kosztów na niego przypadającą.Warto też wskazać, iż w pewnych przypadkach doniesienie o popełnieniu przestępstwa może być traktowanego jako przestępstwo zniesławienia i/lub naruszenie dóbr osobistych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?