Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Nawet jeśli potwierdzą się przypuszczenia, że żona została aresztowana, policja nadal nie będzie miała podstaw do tego, by pomóc zabrać dzieci z domu dziadków. W tym celu przewidziane jest specjalne postępowanie przed sądem opiekuńczym. Na wniosek rodzica posiadającego władzę rodzicielską nad dzieckiem sąd może wydać postanowienie o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej. Postanowienie to może być wydane dopiero po przeprowadzeniu rozprawy. Wykonanie tego postanowienia nie należy do policji, ale do kuratora sądowego. Oczywiście dopiero wtedy, gdy zobowiązany do oddania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej nie zastosuje się do postanowienia. Aby w odebraniu dziecka pomógł kurator, konieczny jest jednak wniosek uprawnionego. Na podstawie tego wniosku sąd zleci kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka. Policja może wziąć udział w odebraniu dziecka tylko na żądanie kuratora sądowego. Jest wtedy zobowiązana do udzielenia mu pomocy przy czynnościach.
Zasady uzyskiwania informacji o toczącym się postępowaniu przygotowawczym przeciwko konkretnej osobie określają przepisy kodeksu postępowania karnego. Zawiadomienie o postępowaniu przygotowawczym otrzymują, po jego zakończeniu i wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów, przełożeni osób zatrudnionych w instytucjach państwowych, samorządowych i społecznych, uczniów i słuchaczów szkół oraz żołnierzy. Prokurator zawiadamia również o wszczęciu postępowania przeciw funkcjonariuszom publicznym, a o wszczęciu postępowania przeciw innym osobom, o których mowa w poprzednim zdaniu - jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny.
Poza tym informuje się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie oraz ujawnionego pokrzywdzonego, o wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa. O umorzeniu informuje się także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach. W późniejszym etapie informuje się samego oskarżonego oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a także osobę lub instytucję, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie - o przesłaniu do sądu aktu oskarżenia.