Czynność pełnomocnika z samym sobą

Pytanie:

Podpisuję umowę przedwstępną kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i wpłacam 60% wartości. Sprzedający proponuje mi następujące rozwiązanie: wpłacam 100% kwoty przy podpisaniu umowy przedwstępnej i otrzymuję pełnomocnictwo "nieustające"? I mogę w styczniu 2003 podpisać umowę sama ze sobą jako pełnomocnik sprzedającego. Czy taka propozycja jest bezpieczna?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.6.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Czynność pełnomocnika z samym sobą

Zgodnie z art. 108 kodeksu cywilnego, pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że innego wynika z treści pełnomocnictwa albo ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy (tzw. zakaz dokonywania czynności samych z sobą). Jednakże należy zwrócić uwagę na zastrzeżenie, które mówi, że jeżeli treść pełnomocnictwa dopuszcza taki rodzaj pełnomocnictwa, jest ono dopuszczalne. W praktyce deweloperskiej taki rodzaj pełnomocnictwa jest powszechnie zawierany. Pozwala on uniknąć wiele procedur administracyjnych związanych z kupnem mieszkania. Należy jednak bardzo dokładnie zaznajomić się z treścią takiego pełnomocnictwa.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne