Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po zmarłym mężu
Żona dziedziczy majątek po mężu. Z chwilą śmierci męża majątek wspólny małżonków zmienia swój status na współwłasność w częściach ułamkowych. Połowa tego majątku stanowi własność żony bez względu na kwestie związane z dziedziczeniem – jest to jej majątek. Druga połowa tego majątku wchodzi do masy spadkowej po mężu. Do masy spadkowej wchodzi też majątek osobisty męża. Jego składniki określone są w artykule Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Do majątku osobistego męża należą między innymi przedmioty nabyte w drodze dziedziczenia. Ojciec męża zmarł przed nim, więc nastąpiło dziedziczenie majątku po ojcu na rzecz chorej żony, córki i syna. W skład majątku spadkowego dziedziczonego po ojcu wchodzi też udział w nieruchomości (w mieszkaniu). Należy więc przede wszystkim uregulować sprawy spadkowe po ojcu i po bracie.
Reasumując żona dziedziczy nie tylko udział męża w majątku wspólnym małżonków, lecz także jego majątek osobisty, a więc majątek odziedziczony przez męża po jego ojcu. Majątek po bracie dziedziczy także matka i siostra. Więcej informacji na temat dziedziczenia zawiera artykuł Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?
