Odpowiedź prawnika: Egzekucja z nowej spółki jawnej dłużników
Zgodnie z przepisem art. 778 [1] kpc tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo - akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.
W związku z powyższym aby wszcząć postępowanie egzekucyjne przeciwko wspólnikom spółki jawnej konieczne będzie rozszerzenie klauzuli wykonalności na jej wspólników. Wskutek rozszerzenia klauzuli wykonalności będzie Pan mógł prowadzić egzekucję z majątku wspólników (nie z majątku nowej spółki). Majątek ten będzie jednak obejmował także te prawa które przysługują wspólnikom w nowej spółce jawnej. Zgodnie z redakcją przepisu art. 62 § 1 ksh w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika może uzyskać zajęcie tylko tych praw służących wspólnikowi z tytułu udziału w spółce, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać. Wierzyciel osobisty wspólnika może więc zająć zbywalne prawa spółkowe wspólnika (prawo do udziału w zysku, prawo do świadczenia odsetkowego, określonego w art. 53 ksh, prawo do udziału likwidacyjnego wspólnika w majątku spółki).

Należy podkreślić, iż prawo do udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia ze spółki (art. 65 § 3 ksh) lub prawo do udziału w majątku likwidowanej spółki pozostałym po pokryciu jej zobowiązań aktualizuje się dopiero w razie wystąpienia wspólnika ze spółki albo w razie rozwiązania spółki z innych przyczyn. Do tego czasu wierzyciel nie może prowadzić z nich egzekucji. Jak wskazuje jednak przepis art. 62 § 2 ksh, rozwiązanie spółki może także nastąpić poprzez wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela wspólnika: Jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z ruchomości wspólnika, wówczas jego wierzyciel, który na podstawie tytułu egzekucyjnego uzyskał zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki, może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, nawet gdy umowa spółki była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może skorzystać z terminu umownego. Może więc Pan zainicjować postępowanie mające na celu rozwiązanie nowej spółki i zaspokoić się na tej drodze z w/w praw.
