Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

Pytanie:

"Jestem wierzycielem spółki jawnej. Mam zamiar uzyskać nakaz sądowy, abym mógł skierować egzekucję moich należności do majątku spółki i do osobistych majątków wspólników. Czy wystarczy w związku z powyższym przedsądowe wezwanie do zapłaty samej spółki i uzyskanie nakazu przeciwko spółce? Czy może powinienem wezwać do zapłaty osobno każdego wspólnika i przeciwko nim solidarnie wystąpić z pozwem sądowym? Czy może i jedno i drugie? Czy to prawda, ze egzekucję z majątku każdego ze wspólników będzie można wszcząć dopiero wówczas, gdy egzekucja ze spółki jawnej okaże się bezskuteczna? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

W spółce jawnej obowiązuje zasada subsydiarnej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Oznacza to, że – w przeciwieństwie do spółki cywilnej – egzekucję z majątku wspólników spółki jawnej można prowadzić dopiero, gdy bezskuteczna okaże się egzekucja z majątku spółki. Jednakże jest możliwe wcześniejsze wszczęcie procesu sądowego przeciwko wspólnikom (z ostrożności procesowej). Wstrzymać się należy jedynie z samą egzekucją zasądzonego roszczenia. Zgodnie zresztą z art. 778[1] kpc tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom sąd nada dopiero wtedy, gdy wierzyciel udowodni, iż egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna (albo gdy jest oczywiste, że będzie bezskuteczna). Należy zauważyć, że z przepisu tego wynika jeszcze jedna konsekwencja – otóż nie jest konieczne wszczynanie procesu przeciwko wspólnikom. Wystarczy wszcząć proces przeciwko spółce i udowodnić, że egzekucja z jej majątku jest bezskuteczna. W takiej sytuacji wystarczy wezwanie do dobrowolnej zapłaty skierowane do spółki. Jeżeli natomiast chce Pan w jednym pozwie wystąpić także przeciwko wspólnikom, to wydaje się, że należy takie wezwanie skierować także do każdego z nich.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika